Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
28.07.2006 14:31

Śmietnik gminy i firmy prywatnej

Inwestycje publiczno - prywatne są już możliwe. Gmina może wspólnie z inwestorem prywatnym wybudować szpital, drogę lub aquapark.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Budowa szpitali, dróg czy inne wspólne inwestycje publiczno - prywatne są już możliwe. Pomimo, iż ustawa jest już gotowa od ośmiu miesięcy, dopiero teraz zaczęło obowiązywać rozporządzenie. Oznacza to, że gmina może np. wspólnie z inwestorem prywatnym wybudować aquapark lub wysypisko śmieci. *

Małgorzata Krzysztoszek, szefowa ekspertów Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan tłumaczy, że ta forma współpracy firm prywatnych z sektorem publicznym choć jest czymś nowym w Polsce, to
W Stanach są prywatne więzeiniajest znana i znakomicie się sprawdziła w Europie i na świecie. Partnerstwo publiczno-prawne może się u nas sprawdzić na przykład przy budowie dróg, sieci kanalizacyjnej czy innych usługach komunalnych takich jak oczyszczanie miasta i składowanie śmieci.

Warunkiem takiej współpracy jest pewność partnera publicznego, że taka współpraca z firmą prywatną przy realizacji konkretnego projektu jest najlepszym rozwiązaniem. Można liczyć na znacznie wyższą jakość wykonywanej usługi i mniejsze ryzyko inwestycji.

Z ustawy wynika, że wspólne przedsięwzięcie musi być poprzedzone przeprowadzeniem szeregu kosztownych analiz. Małgorzata Krzysztoszek
Ciężar inwestycji jest po stronie partnera prywatnego zwraca uwagę, że może to się okazać zbyt drogie. Będzie szczególnie dotkliwe w przypadku małych projektów.

Szefowa Lewiatana podkreśla, że mogą się okazać potrzebne zmiany w przepisach prawnych dotyczących partnerstwa publiczno-prawnego. Należy zmniejszyć wysokie wymagania wobec partnerów prywatnych, które mogą się okazać barierami dla tej współpracy - dodała.

Tagi: wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz