Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sobolewski ujawnia. Będzie nowy indeks na GPW

0
Podziel się

WIG Plus na początku obejmie około 150 spółek - zapowiedział prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Sobolewski ujawnia. Będzie nowy indeks na GPW
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEitKZMB

[aktualizacja 18:09]

_ - W październiku lub listopadzie na warszawskim parkiecie pojawi się nowy indeks - WIG Plus. Na początku obejmie około 150 spółek _ - powiedział prezes GPW Ludwik Sobolewski.

_ - Jesteśmy już gotowi. To będzie indeks spółek, które mają kapitalizację większą niż 5 mln euro, lecz nie większą niż 50 mln euro. Będzie się on nazywał WIG Plus _ - powiedział w radiu TOK FM Sobolewski.

bEitKZMD

Dodał, że będzie to indeks, który obejmie spółki, które są klasyfikowane w szerokim WIG-u (teraz znajduje się tam ok. 400 firm), ale nie mieszczą się w dotychczasowych indeksach: WIG20, mWIG40 i sWIG80.

Sprawdź aktualne notowania WIG
_ - Planujemy go wprowadzić w październiku lub listopadzie. Jesteśmy właściwie gotowi, aby to zrobić od października, ale może zrobimy to trochę później, aby jeszcze go koncepcyjnie obmyślić _ - powiedział.

Główny analityk Xelionu Piotr Kuczyński jest przeciwny wprowadzaniu kolejnego indeksu. _ - Jestem przeciwny multiplikowaniu indeksów, bo mija się to z celem i nie wiadomo, czemu miałoby służyć. Inwestor, jeśli jest wytrawnym graczem, to przy inwestowaniu nie musi mieć indeksu. Jeżeli natomiast jest słaby, to indeks w niczym mu nie pomoże _ - stwierdził Kuczyński.

Analityk DM BOŚ Marek Rogalski podkreśla, że każdy nowy indeks jest narzędziem dla tych funduszy, które tworzą portfele w oparciu o spółki znajdujące się w danym indeksie._ - Tworzenie takich indeksów ma znaczenie bardziej porównawcze, statystyczne, niż faktycznie dawałoby to coś rynkowi _ - uważa.

bEitKZMJ

Dodał jednak, że obecnie raczej nie jest najlepszy czas dla takich funduszy. _ - Wkraczamy w fazę globalnej stagnacji, która może potrwać dłużej niż rok, to raczej okres, kiedy takie fundusze mają źle _ - ocenił.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bEitKZNe
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)