Notowania

korwin-mikke
16.07.2014 19:44

Socjaliści chcą kary dla Korwin-Mikkego za rasistowskie określenie

Korwin-Mikke powołał się podczas dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim na słowa byłego prezydenta USA Johna Fitzgeralda Kennedy'ego

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jakub Bułas/CC-BY-SA-3.0/wikimedia.org)

* Socjaldemokraci zaapelowali do prezydium PE, by podjęło zdecydowane kroki wobec europosła Janusza Korwin-Mikkego po jego skandalicznych i rasistowskich uwagach podczas debaty plenarnej w Strasburgu o bezrobociu młodych - podała w środę frakcja w komunikacie. *

Korwin-Mikke powołał się podczas dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim na słowa b. prezydenta USA Johna Fitzgeralda Kennedy'ego, który przedstawiając projekt ustawy o płacy minimalnej w USA miał stwierdzić, iż _ trzeba chronić przemysł Północy przed tanią konkurencją z Południa _.

_ Cztery miliony ludzi straciły pracę. To były cztery miliony czarnuchów. A teraz mamy 20 milionów (bezrobotnych) Europejczyków, którzy są czarnuchami Europy. Tak, 20 milionów młodych ludzi jest traktowanych jak czarnuchy _ - powiedział europoseł Nowej Prawicy. _ Musimy zniszczyć pomysł płacy minimalnej i władzę związków zawodowych _ - dodał.

Korwin-Mikke przemawiał po angielsku i użył słowa _ niggers _, obraźliwego w języku angielskim. Tłumacz w PE przełożył to słowo na _ murzyni _.

Wystąpienie Korwin-Mikkego przerwał prowadzący obrady David Maria Sassoli, prosząc o _ używanie wyrażeń godnych sali PE _. Zapowiedział, że zajmie się tym incydentem Prezydium PE.

Słowa polskiego eurodeputowanego wywołały poruszenie na sali plenarnej. Europoseł Zielonych Reinhard Buetikofer oświadczył, że Korwin-Mikke użył _ języka rasistowskiego _, dlatego powinien _ spotkać się z bardziej dosadną reakcją przewodniczącego PE _.

W komunikacie prasowym po debacie wiceprzewodnicząca drugiej co do wielkości frakcji w PE Tanja Fajon zaznaczyła, że socjaldemokraci aktywnie propagują europejskie wartości i prawa podstawowe każdego z obywateli. _ Odnoszenie się do osób czarnoskórych w ten sposób jest najbardziej obraźliwym wyrazem rasistowskiej dyskryminacji. Mocno protestujemy przeciwko takim wypowiedziom w naszej Izbie i wzywamy wszystkich naszych kolegów, aby wspólnie potępić takie uwagi. Każdy taki postępek musi się wiązać z poważnymi konsekwencjami _ - oświadczyła Fajon.

Inny wiceprzewodniczący socjaldemokratów Joerg Leichtfried zaznaczył, że _ zachowanie Korwin-Mikkego jest politycznym skandalem i przynosi wstyd _ europarlamentowi. _ Wzywam go do przeprosin i złożenia mandatu _ - powiedział cytowany w informacji Leichtfried.

Inna eurodeputowana frakcji, członkini komisji ds. swobód obywatelskich i była minister Włoch odpowiedzialna za imigrację, polityk kongijskiego pochodzenia Cecile Kyenge, oceniła, że wypowiedź Korwin-Mikkego _ splamiła godność _ PE. _ To, co Pan Korwin-Mikke głosił, obraziło nie tylko tych, którzy mają inny kolor skóry, ale każdego, kto jest zainspirowany europejskimi wartościami godności i równości. Musimy zacząć bardzo mocno walczyć na rzecz wyeliminowania rasizmu wewnątrz tej Izby i w całej Europie _ - podkreśliła Kyenge.

Czytaj więcej w Money.pl
Boni: Złożę wniosek do prokuratury, jeśli... Zaznaczył, że nie chodzi mu o kwestie personalne, ale pokazanie, iż pewnych granic w polityce się nie przekracza.
Korwin-Mikke dla Money.pl: Afera taśmowa to zasługa Kaczyńskiego -Jeżeli wygra PiS, to będziemy mieli to samo, co teraz. Jeden podatek pójdzie w górę o jeden procent, a drugi trochę w dół - przekonuje Mikke.
Korwin-Mikke znalazł w końcu koalicjanta? Współpracownicy Janusza Korwin-Mikkego zastrzegają, że ostatecznej decyzji jeszcze nie ma.
Korwin-Mikkemu marzy się własna frakcja Lider Nowej Prawicy chciałby współpracować z Austriakami i Niemcami.
Tagi: korwin-mikke, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz