Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Socrates miał powody by zacierać ślady?

0
Podziel się:

Przed opuszczeniem rządowych stanowisk ministrowie portugalskiego gabinetu Jose Socratesa wydali polecenie wyczyszczenia komputerów.

Socrates miał powody by zacierać ślady?
(Antonio Cruz/agenciabrasil.gov.br)

Na tydzień przed opuszczeniem rządowych stanowisk ministrowie gabinetu Jose Socratesa wydali polecenie _ wyczyszczenia _ komputerów w swoich resortach - poinformował dziennik _ I _.

Według lizbońskiej gazety, największe czystki w systemach informatycznych nastąpiły w ministerstwach gospodarki i finansów. _ Z komputerów pracowników obu tych resortów zniknęły nie tylko e-maile, kontakty, ale także wszystkie informacje opracowane przez ministrów, ich doradców oraz urzędników. W dniach od 13 do 17 czerwca prowadzono również czyszczenie twardych dysków _ - ujawniła gazeta.

Kierownictwo firmy Ceger, odpowiedzialnej za obsługę systemów informatycznych portugalskiej administracji państwowej, potwierdziło, że w ostatnim tygodniu swojej działalności socjalistyczny rząd Socratesa nakazał _ likwidację informacji z komputerów w ministerstwach _.

Lizbońska gazeta dotarła również do pracowników ministerstw, którzy potwierdzili, że przedstawiciele gabinetu Socratesa _ nakazywali niektórym osobom z personelu resortów likwidację informacji przed nadejściem nowej ekipy rządzącej _.

Usuwanie danych z ministerialnych komputerów jest kolejną w tym tygodniu aferą w Portugalii. Wcześniej miejscowe media poinformowały, że 40 proc. recept na leki refundowane przez państwo zostało w 2010 r. sfałszowanych, czym narażono budżet na stratę w wysokości co najmniej 1,2 mln euro. Z kolei we wtorek ujawniono, że od marca 2010 r. do czerwca 2011 r. nadużycia przy wypłacaniu pensji w portugalskiej armii kosztowały skarb państwa 26 mln euro.

Jednym z głównych punktów w programie nowego centroprawicowego rządu Pedro Passosa Coelho, utworzonego w wyniku wyborów z 5 czerwca, jest ograniczenie deficytu budżetowego Portugalii z 9,1 proc. PKB w 2010 r. do 3 proc. w 2013 r. Premier zapowiedział też częstsze audyty w instytucjach administracji państwowej i samorządach, a także dokładną kontrolę wydatków poprzedniej ekipy rządzącej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t139730.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/stracili;pozycje;lidera;czystej;motoryzacji,179,0,849587.html) Stracili pozycję lidera czystej motoryzacji Francuzów, którzy do tej pory prowadzili w europejskim rankingu ekologicznym kierowców, zdetronizowali Portugalczycy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t141315.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalia;ma;czas;do;konca;roku;by;wywiazac;sie;z;warunkow;pomocy,192,0,847296.html) Portugalia ma czas do końca roku, by wywiązać się z warunków pomocy Nowy portugalski rząd Pedro Passosa Coelho będzie musiał wprowadzać średnio jedną zmianę przepisów dziennie, aby zrealizować warunki umowy o pomocy zewnętrznej dla Portugalii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t77897.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/premier;zrywa;z;polityka;na;rzecz;filozofii,122,0,849274.html) Premier zrywa z polityką na rzecz filozofii Lider portugalskich socjalistów, którzy w niedzielę przegrali wybory parlamentarne, Jose Socrates odchodzi z polityki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)