Notowania

podwyżka akcyzy
22.11.2011 14:30

Solidarna Polska chce sejmowej debaty na temat cen paliw

Według rzecznika klubu Patryka Jakiego nadszedł czas, aby premier Donald Tusk wytłumaczył Polakom, dlaczego tak dużo muszą płacić za benzynę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Nowy klub parlamentarny chce, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu doszło do debaty na temat wzrostu cen paliw w Polsce. Według rzecznika klubu Patryka Jakiego nadszedł czas, aby premier Donald Tusk wytłumaczył Polakom, dlaczego tak dużo muszą płacić za benzynę. Jednocześnie działacze zapewniają, że budowa struktur terenowych nowego klubu jest bardzo dynamiczna.*

Rzecznik klubu Solidarnej Polski poinformował na konferencji prasowej, że jeszcze dzisiaj u marszałka Sejmu zostanie złożony wniosek o rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenie izby (8-9 grudnia) o debatę na temat cen paliw.

_ - Klub parlamentarny Solidarna Polska jest oburzony wysokimi cenami paliw i tym, że tendencja ta może mieć charakter wzrostowy. Obawiamy się, że te ceny paliw fatalnie wpłyną na polską gospodarkę _ - powiedział Jaki.

Z kolei szef klubu parlamentarnego SP Arkadiusz Mularczyk oznajmił, nawiązując do wniosku jego klubu, że _ można odnieść wrażenie, iż ceny paliw, które były znacznie niższe przed wyborami parlamentarnymi, zostały w sposób celowy zaniżone przez spółkę Orlen oraz rząd _.

_ - Powstaje pytanie, czy nie była to manipulacja przedwyborcza cenami paliw, dlatego będziemy domagać się na najbliższym posiedzeniu Sejmu wyjaśnień w tej sprawie _ - powiedział Mularczyk, który dzisiaj odwiedził Nowy Sącz. Dodał, że _ ceny paliw mają olbrzymi wpływ na funkcjonowanie naszej gospodarki, na budżety domowe, funkcjonowanie firm _.

Patryk Jaki wyraził nadzieję, że podczas debaty, którą postuluje klub SP, rząd Donalda Tuska wreszcie wytłumaczy Polakom, dlaczego tak dużo muszą płacić za benzynę i czy rząd zrobił wszystko, aby odciążyć Polaków w tym właśnie zakresie.

Jak podkreślił, Solidarna Polska jest przekonana, że rząd Donalda Tuska dysponuje możliwościami obniżenia ceny paliw. - _ Chcielibyśmy, aby rząd w końcu z nich skorzystał _ - dodał Jaki.

Według niego rząd PO-PSL obecnie unika dyskusji na ten ważny dla wielu Polaków temat. _ - Najwyższy czas spytać rząd i podjąć debatę w Polsce po pierwsze na temat obniżenia akcyzy i opłaty paliwowej, a po drugie zastanowić się, czy istnieją możliwości powrotu do ulgi na tzw. opłatę za biopaliwa, która de facto wygeneruje obniżenie cen paliw w Polsce _ - powiedział poseł. Dodał, że rząd powinien także odpowiedzieć na pytanie, czy skutecznie negocjował wysokości akcyzy i opłaty paliwowej w Komisji Europejskiej.

Z kolei Arkadiusz Mularczyk oświadczył, że proces budowania struktur terenowych jego klubu w całym kraju jest bardzo dynamiczny. Dodał jednak, że w tej chwili politycy SP nie tworzą partii. - _ Nie tworzymy na chwilę obecną partii, dlatego że sytuacja, wynikająca z wykluczenia naszych kolegów europosłów, a następnie grupy 19 parlamentarzystów oraz jednego senatora z partii, zaskoczyła nas. Nie byliśmy przygotowani na taki bieg wydarzeń _ - powiedział Mularczyk podczas konferencji prasowej w Nowym Sączu.

_ - Twierdzenie, że był taki plan, to insynuacja _ - dodał. Mularczyk zapewnił, że dostaje sygnały poparcia z całej Polski nie tylko od działaczy PiS, ale również z innych formacji politycznych. Jego zdaniem rozwój struktur terenowych nowego ruchu jest bardzo dynamiczny.

_ - Są powołani koordynatorzy okręgowi, powołujemy koordynatorów powiatowych i systematycznie będziemy zbierać zgłoszenia od chętnych osób do tworzenia klubu Solidarna Polska _ - zadeklarował Mularczyk i zapowiedział organizowanie cyklicznych spotkań z wyborcami.

Wczoraj powstał klub Solidarnej Polski w sejmiku województwa małopolskiego. - _ Mam sygnały również z innych województw, że podobne inicjatywy będą podejmowane _ - powiedział szef klubu parlamentarnego Solidarna Polska.

Mularczyk powiedział też, że jest głęboko zaniepokojony zmianami, które zaproponował premier Donald Tusk podczas expose. - _ Wszystkie propozycje premiera sprowadzają się do tego, że Polacy będą w przyszłości pracowali dłużej i ciężej _ - powiedział i dodał, że klub parlamentarny Solidarna Polska będzie robił wszystko, żeby koszty kryzysu nie spadły na polskie rodziny.

_ - Jesteśmy zdecydowanie przeciwni, jako klub Solidarna Polska, zaciskaniu pasa na polskim społeczeństwie. Jesteśmy przeciwko wszystkim propozycjom reform, które dotyczą polskich rodzin i społeczeństwa _ - powiedział Mularczyk.

Dodał, że posłów jego klubu dziwi, że _ premier nic nie mówi o wprowadzeniu podatków dla sklepów wielkopowierzchniowych, które w Polsce kwitną jak grzyby po deszczu, nie mówi o podwyżce podatków dla korporacji finansowych, banków, ale mówi o zaciskaniu pasa przez społeczeństwo _.

_ - Jesteśmy zdecydowanie przeciwni i będziemy głosować przeciwko tym wszystkim reformom, które proponuje premier _ - oświadczył Mularczyk.

Czytaj więcej o cenach paliw w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t191283.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pierwsze;posiedzenie;rady;ministrow;lokaty;antybelkowe;i;akcyza;na;paliwo,252,0,971772.html) Rząd bierze się za akcyzę i lokaty antybelkowe Dziś pierwsze posiedzenie Rady Ministrów. Zobacz, ile Ci zabierze nowy rząd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t154463.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pomysl;na;tansze;paliwo;kaczynski;go;ujawnia,174,0,890542.html) Pomysł na tańsze paliwo? Kaczyński go ujawnia Prezes PiS domagając się od rządu skutecznej walki z drożyzną, nazwał premiera: _ Donald nic nie mogę Tusk _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t84612.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/w;styczniu;wyzsza;akcyza;na;papierosy;i;olej;napedowy;a;potem;,158,0,971422.html) Ujawnili, kiedy wzrośnie akcyza i składki Wzrost składki rentowej i wprowadzenie podatku od kopalin jest możliwe już w przyszłym roku, a zmiany w ulgach podatkowych planowane są na 2013 r. - wynika z deklaracji resortu finansów.
Tagi: podwyżka akcyzy, solidarna polska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz