Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Solidarna Polska chce skrócenia kadencji Sejmu

0
Podziel się:

Dziś wniosek o skrócenie kadencji parlamentu trafił do marszałek Sejmu.

Solidarna Polska chce skrócenia kadencji Sejmu
(Maj/Reporter)

Klub Solidarnej Polski złożył u marszałek Sejmu wniosek o skrócenie kadencji parlamentu. Jeszcze w tym tygodniu ma przeprowadzić w tej sprawie konsultacje z klubami opozycyjnymi. Solidarna Polska chce zaistnieć medialnie. Wniosek nie ma żadnych szans - komentuje Platforma Obywatelska.

Na zdjęciu Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski

Szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk zaapelował do klubów opozycyjnych o poparcie wniosku SP o samorozwiązanie Sejmu.

Jak argumentował, rząd PO-PSL wyczerpał zaufanie Polaków, doprowadzając do _ korupcji politycznej na szczytach władzy _. Chodzi o zjazd wyborczy PO na Dolnym Śląsku, na którym Grzegorz Schetyna przegrał rywalizację o funkcję szefa regionu z Jackiem Protasiewiczem. Po wyborach _ Newsweek _ ujawnił nagrania, z których wynika, że stronnicy Protasiewicza mieli namawiać dwóch działaczy PO do głosowania na tego kandydata, sugerując w zamian pomoc w znalezieniu pracy. Mularczyk uznał tę sprawę za _ kolejny dowód na kompromitację partii rządzącej _.

Lider SP Zbigniew Ziobro przekonywał wcześniej, że samorozwiązanie Sejmu, to _ szansa na odejście złego, nieudolnego rządu PO-PSL _. Jak ocenił, posłowie w Sejmie muszą jasno powiedzieć, czy są za _ władzą nieuczciwą, która służy sama sobie i godzi się na korupcję, czy przeciw _.

Jak poinformował, Solidarna Polska jeszcze w tym tygodniu będzie prowadziła konsultacje w sprawie poparcia dla swojego wniosku z klubami opozycyjnymi.

Ziobro wyraził nadzieję, że żaden z posłów opozycyjnych nie opowie się przeciwko wnioskowi o skrócenie kadencji Sejmu. _ Wybór jest prosty jak konstrukcja cepa - albo jest się za rządem Tuska, albo jest się za zmianą tego rządu na lepszy, uczciwy _ - podkreślił.

Poseł PO Tomasz Lenz ocenił, że wniosek SP to _ tani chwyt _ i nieudolna próba zaistnienia w mediach. _ - Mają znikome poparcie społeczne, ich wniosek jest ryzykowny, jego przyjęcie oznacza bowiem, że żaden z polityków SP nie znajdzie się w kolejnym Sejmie _ - ironizował.

_ - Politycy Solidarnej Polski mają świadomość, że ich wniosek nie ma żadnych szans na powodzenie i nikt za nim nie zagłosuje, traktują ten wniosek jako element promocji i zaistnienia w mediach _ - uznał Lenz.

Zgodnie z konstytucją Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów - czyli minimum 307 głosami. Projekt uchwały ws. skrócenia kadencji może złożyć: prezydium Sejmu, komisja sejmowa lub grupa 15 posłów. Klub SP liczy 17 posłów. Skrócenie kadencji Sejmu oznacza jednoczesne skrócenie kadencji Senatu.

Czytaj więcej w Money.pl
"Tusk chowa się za plecami marszałek Sejmu" PiS krytykuje Ewę Kopacz za to, że nie nadała biegu wnioskowi o informację premiera w sprawie przebiegu zjazdu dolnośląskiej PO.
Dojdzie do samorozwiązania Sejmu? Według SP zjazd wyborczy PO na Dolnym Śląsku to kolejny dowód na kompromitację partii rządzącej.
Ziobro rozważa wniosek o rozwiązanie Sejmu Zgodnie z konstytucją, Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)