Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Solidarność": Budżet jest nie do przyjęcia

0
Podziel się:

Tylko część organizacji mających swoich przedstawicieli w Komisji Trójstronnej oceniła rządowy projekt budżetu na 2012 r.

"Solidarność": Budżet jest nie do przyjęcia
(kprm.gov.pl)

Tylko część organizacji mających swoich przedstawicieli w Komisji Trójstronnej oceniła rządowy projekt budżetu na 2012 r. Solidarność uważa, że jest on nie do zaakceptowania, a BCC ostrzega rząd przed zbytnim optymizmem, jeśli chodzi o planowany wzrost dochodów.

Dziś mija ostateczny termin dla organizacji pracodawców i pracowników reprezentowanych w Komisji Trójstronnej - na przygotowanie własnych opinii na temat przyjętego wstępnie przez rząd 5 maja projektu budżetu na 2012 r.

Dokument ten przesłano partnerom z Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych 6 maja. Przewiduje on m.in. deficyt w maksymalnej wysokości 35 mld zł, podwyżki dla nauczycieli od września 2012 r. (o 3,8 proc.) i zamrożenie płac w budżetówce.

Adam Ambrozik z Pracodawców RP powiedział, że organizacja nie przygotowała opinii. Także wiceprzewodniczący OPZZ Franciszek Bobrowski poinformował, że dziś nie będzie opinii tej organizacji, a Jacek Adamski z PKPP Lewiatan odesłał do stanowiska wyrażonego na początku maja.

Napisano w nim, że projekt jest poprawny ekonomicznie i realny do wykonania przy spełnieniu się niektórych jego optymistycznych założeń. - _ Nie zapowiada jednak realizacji niezbędnych zmian strukturalnych. Co więcej, konsultacje nad projektem odbywają się z naruszeniem obowiązujących przepisów i zasad dialogu społecznego _ - uważa Lewiatan.

Opinię przygotowało natomiast Business Centre Club. Ekspert tej organizacji Janusz Zieliński powiedział, że BCC uznaje jako dość realistyczną prognozę wskaźników makroekonomicznych głównie w odniesieniu do wzrostu PKB (wzrost o 4 proc.) i średniorocznej inflacji (2,8 proc.).

- _ Jednocześnie, naszym zdaniem, prognoza dużej dynamiki inwestycji prywatnych w 2012 r., w wysokości ponad 14 proc., oraz prognoza spadku bezrobocia rejestrowanego na koniec 2012 r. do poziomu 10 proc., to założenia wysoce optymistyczne _ - powiedział.

Dodał, że organizacja podobnie ocenia blisko 20 proc. wzrost dochodów z CIT i prawie 9 proc. wzrost dochodów podatkowych ogółem. - _ Bezwzględnie pozytywnie należy ocenić zamiar zmniejszenia deficytu budżetu do 35 mld zł, ale niestety nierealne jest planowane zejście z deficytem sektora finansów publicznych do poziomu 2,9 proc. PKB na koniec 2012 r. _ - powiedział Zieliński.

Opinię przygotowała też _ Solidarność _. Zdaniem związku projekt jest nie do zaakceptowania. Członek Prezydium Komisji Krajowej związku Henryk Nakonieczny powiedział, że służy on wyłącznie zachowaniu bieżącej sytuacji budżetowej kosztem ludzi najuboższych, pracujących oraz emerytów i rencistów.

- _ Ograniczenie świadczeń emerytalnych zbyt mała waloryzacja rent i emerytów i zamrożenie płac w budżetówce nie dają jakiejkolwiek szansy na odpowiedni wzrost popytu indywidualnego. Tym samym mało racjonalnie określono wzrost PKB _ - powiedział Nakonieczny.

Podkreślił, że przeszacowano też wzrost inwestycji, a ograniczając środki na aktywną walkę z bezrobociem nierealnie założono spadek poziomu bezrobocia. - _ To raczej przypomina budżet schładzania gospodarki niż jej rozwoju _ - ocenił związkowiec.

Zgodnie z ustawą o Komisji Trójstronnej, jeśli strony nie przedstawią swoich stanowisk w terminach wyznaczonych w przepisach lub w terminie ustalonym przez Komisję to oznacza, że rezygnują z prawa do ich wyrażenia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t138892.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komisja;trojstronna;oceni;budzet;do;23;maja,108,0,825964.html) Komisja Trójstronna oceni budżet do 23 maja Partnerzy społeczni rządu nie są zadowoleni z przyspieszonego trybu procedowania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t75586.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rpp;o;budzecie;brak;przejrzystosci;finansow,64,0,701760.html) RPP o budżecie: Brak przejrzystości finansów Nadal stosowana jest praktyka przesuwania deficytu z budżetu państwa do innych jednostek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;wprowadzil;regule;po;to;by;ja;lamac,213,0,832981.html) Rząd wprowadził regułę. Po to by ją łamać?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)