Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Solidarność chce zmienić umowy śmieciowe

Solidarność chce zmienić umowy śmieciowe

Fot. Reporter Poland

Związkowcy chcą odprowadzania składek ubezpieczeniowych od tak zwanych umów śmieciowych. Przewodniczący związku Piotr Duda zaproponował premierowi Donaldowi Tuskowi spotkanie w tej sprawie.

Na spotkaniu, do którego miałoby dojść 8 maja, Duda chce przekazać premierowi przygotowane przez związek projekty ustaw, dotyczących odprowadzania składek od umów cywilnoprawnych i pracy tymczasowej - przeczytać można na stronie internetowej związku.

W liście, skierowanym do szefa rządu, przewodniczący Solidarności napisał, że wejście tych ustaw w życie, wpłynęłoby korzystnie na sytuację pracowników i systemu ubezpieczeń społecznych. Ustawa o pracy tymczasowej uniemożliwiłaby na przykład zastępowanie pracowników stałych tymczasowymi.

Zdaniem przewodniczącego Solidarności, decyzja o podniesieniu wieku emerytalnego do 67 roku życia jest przedwczesna i nieprzemyślana. Piotr Duda przypomniał, że Komisja Europejska w Białej Księdze, dotyczącej bezpiecznych i stabilnych emerytur, przestrzega przed pochopnymi krokami w tej dziedzinie.

Czytaj więcej w Money.pl
ZUS nie będzie karał podwójnie. Jest ustawa
Przedsiębiorcy, którzy uchylają się od płacenia składek ZUS lub zaniżają ich wysokość nie będą podwójnie karani.
Jeżeli nic się nie zmieni, będziemy głodować
To przykre, ale w tej sprawie wszyscy zgadzają się z Donaldem Tuskiem. Money.pl przepytał ekspertów.
Jest pomysł na podniesienie najniższych pensji
Solidarność chce by najniższa pensja stanowiła połowę przeciętnej płacy.
zus, składki, praca, solidarność, donald tusk, umowy śmieciowe
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
marrrrr
164.127.72.* 2012-04-24 18:53
Moim zdaniem to tylko mała korekta,pozostawiając umowy śmieciowe i wprowadzając tylko odprowadzanie składek od umów śmieciowych nie zmieni wiele w położeniu pracownika, dalej będzie traktowany drugorzędnie od pracownika zatrudnionego na umowę o pracę (brak urlopu , brak szkoleń BHP,nie obowiązuje ani pracownika jak i pracodawcę Kodeks Pracy). Dlatego zmiany muszą być bardziej radykalne i zrównanie praw pracownika zatrudnionego na umowę o pracę jak i na umowę śmieciowej, bo jeden jak i drugi jest w rozumieniu kodeksu pracy pracownikiem.
2012-04-20 11:46 Tysiącznik na forum
Po pierwsze pojęcia "umowa śmieciowa" nie zna polski obrót prawny w kontekście zarobkowania. A propozycja niewiele zmienia jeśli chodzi o deficyt FUS- bo więcej składek o danego podatnika przekłada się na większą wypłatę świadczenia w przyszłości. Owszem więcej składek da jedynie większą elastyczność FUS i odporność na fale demograficzne. Na to, że albo stawka składki jest za niska, albo wiek emerytalny za niski- nie ma to wpływu.