Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
solidarność
07.08.2012 13:59

Solidarność przeciwna obcinaniu Funduszu Rezerwy Demograficznej

Zdaniem Solidarności nie ma obecnie podstaw do kolejnego uszczuplania Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Prawie 3 miliardy zł chce zabrać rząd z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Projekt rozporządzenia w tej sprawie negatywnie zaopiniowało prezydium Komisji Krajowej NSZZ _ Solidarność _. *

- _ Po raz trzeci Rada Ministrów sięga po pieniądze, które gromadzone są z myślą o czekających nas problemach demograficznych. Niestety jednocześnie nie podejmuje się działań, które zwiększyłyby przychody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych _ - mówi Henryk Nakonieczny, członek prezydium KK NSZZ _ Solidarność _.

Zdaniem _ Solidarności _ nie ma obecnie podstaw do kolejnego uszczuplania Funduszu Rezerwy Demograficznej, ponieważ obecna zła sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest wynikiem sytuacji demograficznej. W uzasadnieniu projektu rozporządzenia, strona rządowa zwraca zresztą uwagę na fakt, że według długookresowych prognoz demograficznych zjawisko starzenia się polskiego społeczeństwa dopiero będzie narastać.

_ Niezbędne jest, zatem gromadzenie w Funduszu Rezerwy Demograficznej środków pieniężnych w celu ich wykorzystania wówczas, gdy struktura demograficzna polskiego społeczeństwa ulegnie dalszemu pogorszeniu - _głosi przyjęta opinia prezydium Komisji Krajowej. Tymczasem _ w _2010 roku zmniejszono FRD o 7,5 mld zł, a w 2011 roku o 4 mld zł.

Jak wynika z uzasadniania do projektu rządowego rozporządzenia, środki z Funduszu Rezerwy Demograficznej mają sfinansować bieżące potrzeby funduszu ubezpieczeń społecznych i tym samym zmniejszyć dług publiczny. Nie ma tam w ogóle mowy o prognozie wydatków i dochodów funduszu emerytalnego, które uzasadniałyby wykorzystanie środków FRD już dzisiaj.

_ Solidarność _ zwraca uwagę, że dochody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zwiększyłyby się, gdyby zostały wyeliminowane patologie na rynku pracy, takie jak m.in.: zatrudnianie na czarno czy tak zwane nielegalne samozatrudnienie. Zdaniem Związku sytuację poprawiłoby również lepsza ściągalność składek na ubezpieczenie społeczne czy wykluczenia możliwości ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przez osoby nieprowadzące działalności rolniczej.

Czytaj więcej w Money.pl
Idą do Trybunału. Nie podobają im się przepisy - _ Na pewno jakiekolwiek działania będziemy podejmować, będą to działania przeciw polskiemu rządowi, a nie społeczeństwu, bo społeczeństwo jest z nami _ - zapowiada Duda.
Żądają usunięcia plakatu. Bo promuje związki Rzecznik Miłość Nie Wyklucza poinformował, że plakat został usunięty ze strony organizacji na facebooku.
Kolejarze będą protestować. Gdzie i kiedy? Związkowcy z kolejarskiej Solidarności planują na jutro pikietę przed siedzibą Przewozów Regionalnych.
Tagi: solidarność, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz