Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sondaż CBOS. Nie jest dobrze, ale pesymizm Polaków spada

0
Podziel się:

Ponad połowa (58 procent) Polaków ocenia, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. To o 5 procent mniej niż w grudniu ubiegłego roku.

Sondaż CBOS. Nie jest dobrze, ale pesymizm Polaków spada
(Creatista/Dreamstime)

Ponad połowa (58 procent) Polaków ocenia, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. To o 5 procent mniej niż w grudniu ubiegłego roku - wynika ze styczniowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Jak podkreśla CBOS, w porównaniu z grudniem ubiegłego roku, o 2 pkt proc. wzrosła grupa osób zadowolonych z rozwoju sytuacji w kraju (z 23 proc. do 25 proc.), jednocześnie zmniejszył się odsetek osób niezadowolonych (z 63 proc. do 58 proc.). 17 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej sprawie. W ocenie CBOS obecnie liczba respondentów negatywnie oceniających kierunek zmian w Polsce jest najmniejsza od listopada 2012 roku.

Według CBOS krytycyzm w ocenie rozwoju sytuacji w kraju nadal dominuje niemal we wszystkich grupach społeczno-demograficznych. Opinie pozytywne przeważają nad negatywnymi jedynie wśród kadry kierowniczej i specjalistów wysokiego szczebla (50 proc. wobec 36 proc.), a także wśród osób z wyższym wykształceniem (44 proc. wobec 43 proc.). Stosunkowo najgorzej obecną sytuację w Polsce oceniają osoby niezadowolone ze swej sytuacji materialnej (80 proc. opinii negatywnych) i uzyskujące stosunkowo niskie dochody per capita (69 proc.) i bezrobotni (69 proc.) oraz rolnicy (67 proc.).

Z badań CBOS wynika, że opinie o sytuacji politycznej w kraju również się poprawiły. Wprawdzie nadal relatywnie niewielu badanych (8 proc., od grudnia wzrost o 3 pkt proc.) wypowiada się o niej pozytywnie, jednak zmniejszył się (o 7 pkt proc., do 48 proc.) odsetek tych, którzy krytycznie oceniają sytuację polityczną w Polsce. Ponad jedna trzecia ankietowanych (38 proc., wzrost o 5 pkt proc.) określa sytuację na krajowej scenie politycznej jako przeciętną, a 6 proc. nie miało na ten temat zdania.

W ocenie CBOS, we wszystkich grupach społeczno-demograficznych sytuacja na polskiej scenie politycznej postrzegana jest przeważnie jako przeciętna lub zła, przy czym stosunkowo najbardziej krytycznie wypowiadają się o niej osoby źle oceniające własne warunki materialne (67 proc. opinii negatywnych), rolnicy (61 proc.), pracownicy średniego szczebla (60 proc.), a także przedsiębiorcy (60 proc.).

W porównaniu z grudniem ubiegłego roku nieznacznie ubyło osób źle oceniających sytuację gospodarczą w Polsce (z 40 proc. do 38 proc.). Odsetek tych, które postrzegają ją jako dobrą, w zasadzie nie zmienił się w tym czasie, jednak z perspektywy kilku miesięcy poprawa w tym zakresie jest zauważalna (wzrost z 13 proc. w sierpniu 2013 roku do 20 proc. obecnie).

Jak podaje CBOS, warunki materialne gospodarstw domowych oceniane są tak samo jak w grudniu ubiegłego roku - jako dobre lub jako przeciętne postrzega je po 43 proc. respondentów. Nadal co siódmy Polak (14 proc.) jest niezadowolony ze swojej sytuacji materialnej.

Według badań CBOS, od grudnia ubiegłego roku prawie nie zmieniły się również oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. W dalszym ciągu najwięcej osób (43 proc.) uważa, że żyje im się przeciętnie, minimalnie mniej (42 proc.), że dobrze, a mniej więcej co siódmy badany (15 proc.) określa jakość życia swojej rodziny jako złą.

Nieco lepsze niż przed miesiącem są opinie o sytuacji w zakładach pracy. Ponad połowa pracowników (54 proc., wzrost o 2 pkt proc.) ocenia ją pozytywnie, jedna siódma (14 proc., spadek o 3 pkt proc.) - negatywnie, a około jednej trzeciej (31 proc., wzrost o 2 pkt proc.) uważa, że jest ona przeciętna (ani dobra, ani zła).

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 9-15 stycznia tego roku na liczącej 1067 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)