Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cbos
10.01.2013 16:35

Sondaż poparcia dla partii: Ruch Palikota poza Sejmem

Nie tylko partii Janusza Palikota źle się wiedzie. Kto jeszcze nie dostałby się do Sejmu, gdyby wybory odbyły się w styczniu?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Goclon/East News)

W styczniu na PO chce głosować 31 * *procent zdeklarowanych uczestników wyborów, na PiS 22 * *procent , na SLD 8 * *procent * , a na PSL 6 * procent . Gdyby wybory odbywały się w tym miesiącu, progu wyborczego nie przekroczyłby Ruch Palikota i Solidarna Polska - wynika z sondażu CBOS.

Zgodnie z sondażem w styczniu największym poparciem nadal cieszy się Platforma Obywatelska. Na tę partię chce głosować 31 procent respondentów wybierających się na wybory (o 1 punkt procentowy mniej niż przed miesiącem). Zamiar oddania głosu na PiS wyraża 22 procent zdeklarowanych uczestników wyborów (wzrost o 2 punkty procentowe).

Od grudnia nie zmieniła się liczba zwolenników SLD - na partię tę gotowych jest głosować 8 procent zdeklarowanych uczestników wyborów. Nieco mniej osób niż w ostatnim miesiącu ubiegłego roku poparłoby natomiast PSL (6 procent, spadek o 2 punkty procentowe).

Gdyby wybory odbywały się w styczniu, swoich przedstawicieli do parlamentu nie wprowadziłby Ruch Palikota - chęć głosowania na tę partię deklaruje 4 procent potencjalnych uczestników wyborów (spadek o 1 punkt). Poza parlamentem znalazłaby się także Solidarna Polska, za którą opowiada się 3 procent badanych zamierzających brać udział w głosowaniu (wzrost o 2 punkty).

Spośród ugrupowań pozaparlamentarnych sympatyków znalazły w styczniu: Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (2 procent, bez zmian w porównaniu do grudnia) oraz po 1 procent - Polska Jest Najważniejsza (bez zmian) i Polska Partia Pracy (wzrost o 1 punkt procentowy).

CBOS zwraca uwagę, że ponad jedna piąta wyborców (22 procent) deklaruje, że nie wie, które z ugrupowań aktywnych na scenie politycznej poparłaby w wyborach. W porównaniu z ubiegłym miesiącem jest to wzrost o 2 punkty.

58 procent ankietowanych deklaruje, że na pewno wzięłoby udział w wyborach (2 punkty procentowe więcej niż w grudniu ubiegłego roku). Z kolei na pewno do wyborów nie poszłoby 27 procent (o 4 procent więcej niż w grudniu), a 15 procent nie wie tego jeszcze (spadek o 6 procent).

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 3-9 stycznia 2013 roku na liczącej 1227 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Najnowszy sondaż. Zaskakujący wynik PO Zamieszanie związane z wprowadzeniem w życie ustawy refundacyjnej, nowe fakty w sprawie katastrofy Smoleńskiej oraz spór o ACTA. Zobacz jak wpłynęły na poparcie dla partii.
Platforma ucieka PiS-owi. Duża przewaga Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku roku PO poparłoby 42 procent wyborców.
Nowy sondaż. Platforma traci, co z poparciem dla PiS? Zaledwie na granicy progu wyborczego znalazłby się natomiast Ruch Palikota.
Tagi: cbos, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz