Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sondaż poparcia dla partii. Zaskakujący wynik PO

Sondaż poparcia dla partii. Zaskakujący wynik PO

Fot. VladimirCetinski/iStockphotot
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w drugiej połowie stycznia PO uzyskałaby 37, a PiS 22 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu OBOP. Na Ruch Palikota chciało głosować 8, a na SLD - 6 proc. ankietowanych.

Poniżej progu wyborczego znalazło się PSL z 4 proc. głosów, Polska Jest Najważniejsza z 2-proc. poparciem oraz Solidarna Polska i Nowa Prawica - na które chciało głosować po 1 proc. badanych.

Mimo zamieszania spowodowanego wprowadzeniem w życie ustawy refundacyjnej, w porównaniu z grudniem 2011 roku o 1 pkt proc. wzrosło poparcie dla PO. Partia Jarosława Kaczyńskiego zyskała 3 pkt. proc.

Po 2 pkt. proc. spadło poparcie dla Ruchu Palikota oraz dla PSL. SLD utrzymało ten sam poziom poparcia co przed miesiącem.

18 proc. wyborców - tyle samo co w grudniu - nie wie, na jakie ugrupowanie oddałoby swój głos. Są to wyniki wśród ogółu osób, które deklarowały zdecydowanie lub raczej gotowość wzięcia udziału w wyborach.

W styczniu zdecydowaną gotowość do wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zgłosiło 34 proc. respondentów; 29 proc. zadeklarowało, że raczej głosowałoby. 22 proc. badanych oświadczyło, że na pewno nie poszłoby na wybory. Zamiary respondentów nie różnią się istotnie od zgłaszanych w grudniu 2011 roku - zauważa OBOP.

Jak poinformował OBOP, jeśli uwzględni się tylko wyborców, którzy wiedzą, na jaką partię by zagłosowali, PO popierane jest przez 45 proc. z nich, PiS przez 27 proc., Ruch Palikota - 10 proc., SLD - 8 proc., a PSL - 5 proc.

Sondaż TNS OBOP zrealizowany w dniach 19-23 stycznia 2012 r. na reprezentatywnej, losowej 968-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych face-to-face.

Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą 607 osób deklarujących zdecydowanie lub raczej zamiar uczestniczenia w wyborach. Ponadto w raporcie przedstawione zostały wyniki z wyłączeniem z podstawy procentowania osób niezdecydowanych, jak głosować - 499 osób.

Zobacz wcześniejsze sondaże
PO traci poparcie. Schetyna zna przyczynę
Wiceszef partii uważa, że PO musi się teraz liczyć ze spadkiem poparcia. W ten sposób skomentował najnowszy sondaż TNS OBOP dla Gazety Wyborczej.
Tak głosowalibyśmy miesiąc po wyborach
Do 20 punktów procentowych urosła przepaść między dwiema największymi partiami.
Palikot wygrywa z PiS. Sensacyjny sondaż
Money.pl zapytał internautów, na kogo oddadzą swój głos w niedzielnych wyborach.
SLD, PO, pis, sondaż, psl, obop, rp, partie, poparcie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
WW7
77.112.58.* 2012-09-13 19:17
A Jaś Fasola i Zulu Gula na pewno uzyskali by najwięcej głosów - tak należy traktować te wszystkie sondaże sterowane pod publikę.
czajniczek
83.28.114.* 2012-09-08 13:17
"sondaż metodą face to face" - czyli ankieterzy na ulicach

Babcie, jak to babcie - siedziały w domu :) I wszystko jasne
agawa122
84.38.16.* 2012-09-07 14:54
bzdura..
Zobacz więcej komentarzy (35)