Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sondaż poparcia dla partii. Zaskakujący wynik PO

Zamieszanie związane z wprowadzeniem w życie ustawy refundacyjnej, nowe fakty w sprawie katastrofy Smoleńskiej oraz spór o ACTA. Zobacz jak wpłynęły na poparcie dla partii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VladimirCetinski/iStockphotot)

*Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w drugiej połowie stycznia PO uzyskałaby 37, a PiS 22 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu OBOP. Na Ruch Palikota chciało głosować 8, a na SLD - 6 proc. ankietowanych. *

Poniżej progu wyborczego znalazło się PSL z 4 proc. głosów, Polska Jest Najważniejsza z 2-proc. poparciem oraz Solidarna Polska i Nowa Prawica - na które chciało głosować po 1 proc. badanych.

Mimo zamieszania spowodowanego wprowadzeniem w życie ustawy refundacyjnej, w porównaniu z grudniem 2011 roku o 1 pkt proc. wzrosło poparcie dla PO. Partia Jarosława Kaczyńskiego zyskała 3 pkt. proc.

Po 2 pkt. proc. spadło poparcie dla Ruchu Palikota oraz dla PSL. SLD utrzymało ten sam poziom poparcia co przed miesiącem.

18 proc. wyborców - tyle samo co w grudniu - nie wie, na jakie ugrupowanie oddałoby swój głos. Są to wyniki wśród ogółu osób, które deklarowały _ zdecydowanie _ lub _ raczej _ gotowość wzięcia udziału w wyborach.

W styczniu zdecydowaną gotowość do wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zgłosiło 34 proc. respondentów; 29 proc. zadeklarowało, że _ raczej głosowałoby _. 22 proc. badanych oświadczyło, że na pewno nie poszłoby na wybory. Zamiary respondentów nie różnią się istotnie od zgłaszanych w grudniu 2011 roku - zauważa OBOP.

Jak poinformował OBOP, jeśli uwzględni się tylko wyborców, którzy wiedzą, na jaką partię by zagłosowali, PO popierane jest przez 45 proc. z nich, PiS przez 27 proc., Ruch Palikota - 10 proc., SLD - 8 proc., a PSL - 5 proc.

Sondaż TNS OBOP zrealizowany w dniach 19-23 stycznia 2012 r. na reprezentatywnej, losowej 968-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych face-to-face.

Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą 607 osób deklarujących _ zdecydowanie _ lub _ raczej _ zamiar uczestniczenia w wyborach. Ponadto w raporcie przedstawione zostały wyniki z wyłączeniem z podstawy procentowania osób niezdecydowanych, jak głosować - 499 osób.

Zobacz wcześniejsze sondaże
PO traci poparcie. Schetyna zna przyczynę Wiceszef partii uważa, że PO musi się teraz liczyć ze spadkiem poparcia. W ten sposób skomentował najnowszy sondaż TNS OBOP dla _ Gazety Wyborczej _.
Tak głosowalibyśmy miesiąc po wyborach Do 20 punktów procentowych urosła przepaść między dwiema największymi partiami.
Palikot wygrywa z PiS. Sensacyjny sondaż Money.pl zapytał internautów, na kogo oddadzą swój głos w niedzielnych wyborach.
Tagi: sondaż poparcia dla partii, partie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz