Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sondaż popracia dla partii. PO znowu na czele

0
Podziel się:

Gdyby preferencje polityczne Polaków utrzymały się do wyborów, to Platforma mogłaby rządzić samodzielnie lub w koalicji z SLD.

Sondaż popracia dla partii. PO znowu na czele
(Witold Rozbicki/REPORTER)
bEswvzRx

Ocena partii politycznych przez Polaków uległa zadziwiającej zmianie. Według najnowszego sondażu TNS dla _ Wiadomości _ Platforma Obywatelska ma zdecydowaną przewagę nad drugim w stawce Prawem i Sprawiedliwością. Na partię Donalda Tuska chciałoby głosować 41 procent Polaków, czyli o 9 punktów procentowych więcej niż na PiS.

Wzrost poparcia dla PO o 11 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego badania i spadek PiS o 7 punktów to zupełnie nieoczekiwany zwrot w preferencjach politycznych Polaków.

Gdyby w tym momencie doszło do wyborów, to przy głosowaniu zgodnie z wynikami sondażu, do Sejmu wszedłby jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej z 11 proc. poparciem oraz Twój Ruch, który z 5 proc. poparciem balansuje na granicy progu wyborczego. SLD straciło w stosunku do poprzedniego badania 3 punkty procentowe, a Twój Ruch 1 punkt.

bEswvzRz

Poza Sejmem znalazłoby się PSL (3 proc.), Nowa Prawica (3 proc.), Solidarna Polska (2 proc. i PJN (1 proc.).

_ - PiS porzucił rolę gospodarczego recenzenta rządu i wrócił do badania przyczyn katastrofy smoleńskiej. To się nie opłaca _ - mówi portalowi tvp.info dr Olgierd Annusewicz, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - _ Mamy teraz bardzo duży elektorat niezdecydowany, _ pływający _ między partiami. PiS traci tych których wcześniej zyskał _- dodaje.

Gdyby jednak te preferencje polityczne Polaków się utrzymały Platforma mogłaby rządzić samodzielnie lub w koalicji z SLD. -_ Dwadzieścia lat po upadku komunizmu Polacy nie wykluczają koalicji partii o rodowodzie postsolidarnościowym z SLD. Na pewno Leszek Miller takiej koalicji bardzo by chciał bo dawałaby mu ona pewien polityczny oddech _ - tłumaczy Annusewicz.

Podstawą procentowania są osoby, które planują wziąć udział w wyborach i wiedzą, na kogo będą głosować. Wśród ogółu 22 proc. badanych deklaruje, że nie poszłoby na wybory, a kolejne 42 proc. nie wie, na kogo zagłosować.

bEswvzRF

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 22-24 października.

Czytaj więcej w Money.pl

bEswvzSa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)