Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jan Osiecki
|

Sośnierz: Za mało administracji w służbie zdrowia

0
Podziel się:

W 2001 roku dostał Pan od przyjaciół kamizelkę kuloodporną i sztylet żeby bronić się przed zakusami ministra Łapińskiego, który chciał zabrać kierowanej przez Pana Śląskiej Kasie Chorych pieniądze. Czy teraz przy pomocy tej kamizelki i tego sztyletu jako szef NFZ będzie się Pan bronił przed dyrektorami placówek medycznych, które będą chciały od pana pieniędzy?

Sośnierz: Za mało administracji w służbie zdrowia

Money.pl: Co dla pacjenta zmieni się po zmianie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia? *
Andrzej Sośnierz, kandydat na prezesa NFZ: Chciałbym żeby potrzeby pacjentów były lepiej zaspokojone.
Było tak, że przy dużo mniejszym pieniądzu, kierując Śląską kasą chorych, *
ZOBACZ TAKŻE:

potrafiliśmy sfinansować każdą terapię, również tę najdroższą - dzięki temu, że udawało się nie wydać pieniędzy na rzeczy niepotrzebne.
Chciałbym żeby pieniądze były lepiej wydawane, czyli zwiększyć dzięki tym pieniądzom dostępność do rzeczy (zabiegów) potrzebnych. Bo dostępności do wszystkiego tutaj nie można obiecywać.

*Money.pl: NFZ w przyszłym roku będzie posiadał 41 miliardów złotych do rozdysponowania. To jest dużo czy mało? *
A.S.: Zależy od celu na jaki ta kwota ma być wydana. Oczywiście nie jest to kwota zadawalająca. Żeby wszystkie problemy służby zdrowia rozwiązać potrzebne byłyby większe pieniądze, tylko czy państwo na to stać? Te podatki, którymi społeczeństwo dało się obciążyć na rzecz służby zdrowia są takie jakie są.

*Money.pl: Czy zatem składka na służbę zdrowia powinna być podniesiona? *
A.S.: Ona jest podnoszona rokrocznie. Proszę zwrócić uwagę, że jak były kasy chorych, a było to kilka lat temu gdy składka była niższa i była mniejsza wartość pieniądza, potrafiliśmy tak gospodarować, że prawie na wszystko wystarczało. A więc teraz jest więcej pieniędzy, ale jest wrażenie, że na mniej starcza niż poprzednio.

*Money.pl: Bo biurokracja się rozrosła? *
A.S: Nie absolutnie! Właśnie administracji jest za mało. To też jest jeden z powodów, bo jeśli się wydaje 40 miliardów i obraca się tymi pieniędzmi to trzeba mieć też dobry aparat kontroli.

*Money.pl: A co z podwyżkami dla lekarzy? Są cały czas protesty pracowników szpitali. *
A.S.: Podwyżki dla lekarzy są postanowione ustawowo i zgodnie z danymi, które prezes Miller przekazywał, te pieniądze w funduszu się znajdują i powinny być już podzielone. Natomiast ubolewam, że już dwie próby realizacji tej ustawy są, moim zdaniem, niezgodne z ustawą. Ustawa przewidywała bardzo jasny i klarowny sposób przekazywania tych pieniędzy, a jak się dowiaduję, nadal się mąci. To przecież pytanie czy o to chodzi żeby następcom trudniej było, albo rzeczywiście taka filozofia, żeby znów skomplikować rzeczy proste.
* Money.pl: W 2001 roku dostał Pan od przyjaciół kamizelkę kuloodporną i sztylet żeby bronić się przed zakusami ministra Łapińskiego, który chciał zabrać kierowanej przez Pana Śląskiej Kasie Chorych pieniądze. Czy teraz przy pomocy tej kamizelki i tego sztyletu jako szef NFZ będzie się Pan bronił przed dyrektorami placówek medycznych, które będą chciały od pana pieniędzy? *
A.S.: Zadaniem Funduszu jest zabezpieczyć usługi medyczne dla ludności. Gdyby zadaniem Funduszu było spowodować zadowolenie właścicieli i dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej to trzeba byłoby na to pracować.
Myślę, że to odpowiada na to pytanie. Fundusz ma wypełniać swoje zadanie czyli kupić usługi zdrowotne dla ludności nie ku zadowoleniu lub niezadowoleniu jednostek organizacyjnych, bo tak państwo nie funkcjonuje.

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)