Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

South Stream opóźniony. Bułgaria się tłumaczy

0
Podziel się:

Prace na bułgarskim odcinku gazociągu miały się zacząć w połowie lata, lecz wciąż nie ma oceny oddziaływania na środowisko ani pozwolenia na budowę.

South Stream opóźniony. Bułgaria się tłumaczy
(gazprom.com)

Władze w Sofii zapewniły szefa Gazpromu Aleksieja Millera (na zdj.), że opóźnienie w realizacji projektu gazociągu South Stream na jej terytorium zostanie nadrobione i budowa bułgarskiego fragmentu rozpocznie się do końca roku.

Prace na bułgarskim odcinku miały się zacząć w połowie lata, lecz wciąż nie ma oceny oddziaływania na środowisko ani pozwolenia na budowę.

Po rozmowie z Aleksiejem Millerem, który przybył z krótką wizytą do Sofii, minister gospodarki i energetyki Dragomir Stojnew powiedział, że prace, których powinna realizować bułgarska strona, zostaną przyśpieszone. Podkreślił jednak, że dla Bułgarii jest ważna całościowa regulacja projektu, która będzie wynikiem negocjacji między UE a Rosją.

_ - Dla nas jest ważne, by doszło do dywersyfikacji tras dostaw rosyjskiego gazu _ - stwierdził Stojnew. - _ Bułgarski odcinek powstanie dzięki finansowaniu projektowemu, bez gwarancji państwowych _- dodał.

_ - W grudniu 2015 r. pierwszy gaz powinien popłynąć gazociągiem South Stream, który obecnie jest największym inwestycyjnym projektem w Europie _ - powiedział Miller, który wyraził również przekonanie, że prace na bułgarskim odcinku będą realizowane zgodnie z harmonogramem.

Miller przypomniał, że cena bułgarskiego odcinku wynosi 3,1 mld euro i Rosja jest gotowa finansować całą tę inwestycję. Bułgaria nie zostanie obciążona obecnie, a będzie spłacać zadłużenie kosztem przyszłych opłat tranzytowych. Według strony bułgarskiej, Sofia nie będzie otrzymywać tych opłat przez 15 lat.

_ - Dla strony bułgarskiej realizacja inwestycji nie jest związana z żadnym ryzykiem finansowym _ - podkreślił Miller i dodał, że prace na budowie będą wykonywać bułgarskie firmy, co oznacza nowe miejsca pracy.

Liczący 3 600 km South Stream, wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI ma zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej z ominięciem Ukrainy. Gazociąg ma prowadzić z Rosji do Bułgarii Serbii i Węgry do Austrii i Słowenii. Pod koniec października 2012 r. ostateczną zgodę na budowę swoich odcinków gazociągu wydały Węgry i Serbia.

Bułgarski odcinek będzie miał długość 540 km z trzema stacjami kompresorowymi i jednym, 59-kilometrowym, odgałęzieniem. Przepustowość ma wynieść 63 mld metrów sześciennych rocznie. Gazociągiem będzie zarządzać spółka, w której Bułgaria i Rosja mają po 50 proc. udziałów.

Po fiasku popieranego przez UE projektu Nabucco, który miał dostarczać gaz z Azerbejdżanu do Europy, South Stream pozostał jedynym regionalnym projektem gazowym, który przechodzi przez Bułgarię.

Bułgaria wciąż nie zbudowała ani jednego interkonektora dla połączenia jej systemu gazociągowego z systemami sąsiednich państw. W budowie jest nitka z Rumunią.

Czytaj więcej o South Stream w Money.pl
Dostaną rosyjski gaz, ale nie zapłacą za... Bułgaria nie będzie finansować z własnych źródeł budowy przebiegającego przez jej terytorium odcinka gazociągu South Stream, lecz w ciągu 15 lat nie będzie też otrzymywać opłat tranzytowych.
Gazprom startuje z budową. Uderzy w Ukrainę Budowa bułgarskiego odcinka gazociągu South Stream rozpocznie się w 2013 roku.
Jest ostateczna decyzja w sprawie South Stream Gazociąg ma prowadzić z Rosji z rejonu Anapy nad Morzem Czarnym do Tarvisio na północy Włoch. Jego budowa będzie kosztować co najmniej 16 mld euro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)