Notowania

gospodarka polski
03.11.2011 16:18

S&P: Polska ma szansę na duży wzrost

Słynna agencja ratingowa tym razem zachwyca się perspektywami Polski. Musimy tylko...

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Polska gospodarka może znacznie wzrosnąć, ale żeby w pełni wykorzystać ten potencjał, Polska powinna przeprowadzić reformy strukturalne, m.in. kontynuując konsolidację fiskalną - wynika z komunikatu agencji ratingowej Standard & Poor's.

_ - Serwisy ratingowe Standard & Poor's uważają, że Polska ma silny potencjał wzrostowy w 2011 i później, pod warunkiem, że obecny rząd doprowadzi do końca kluczowe reformy strukturalne _ - napisano w komunikacie agencji dotyczącym Polski.

W raporcie zwrócono uwagę, że Polska ma najmniejszy PKB na głowę mieszkańca wśród porównywalnych krajów naszego regionu (Czechy, Słowacja, Węgry, Estonia), a tym samym przestrzeń do nadrabiania zaległości.

Wzrost PKB w Polsce w ciągu ostatnich trzech lat

Zdaniem S&P polska gospodarka czerpie korzyści z dużego rynku wewnętrznego i w mniejszym stopniu niż w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej opiera się na wzroście sterowanym eksportem. W średnioterminowej perspektywie agencja przepowiada realny wzrost polskiego PKB 3-4 proc., który będzie oparty o silne inwestycje prywatne oraz unijne.

_ - To, w jakim stopniu Polska odpowie natychmiastowym wyzwaniom, które przed nią stoją - i wykorzysta swoją obecną siłę - będzie w dużym stopniu zależeć od woli politycznej rządu na rzecz wdrożenia koniecznych reform _ - uważa agencja.

_ - Po wyborach wierzymy, że silne zaangażowanie w głębokie i długoterminowe reformy postawiłoby Polskę w dobrej pozycji i odblokowało jej wciąż ukryty potencjał wzrostu oraz utwierdziłby jej pozycję w regionie _ - podkreśla.

Mówiąc o reformach, S&P zaleca Polsce kontynuowanie konsolidacji fiskalnej oraz programu prywatyzacji, podniesienie wydatków na technologię informacji i komunikacji oraz dalszą deregulację rynku pracy.

Agencja przypomina, że zgodnie z programem konwergencji rząd polski zobowiązał się do ograniczenia deficytu sektora finansów publicznych w 2012 roku do 2,9 proc. PKB (licząc według unijnej metodologii ESA 95). Zdaniem S&P możliwy jest jednak poślizg w obniżaniu deficytu, w porównaniu do zamierzeń rządu, jeżeli nie zostaną podjęte dalsze reformy.

Czytaj w Money.pl o agencjach ratingowych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t154607.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/zarzadzanie/artykul/dzien;z;zycia;analityka;agencji;ratingowej;fitch,52,0,899892.html) Tak się pracuje w agencjach ratingowych Uciążliwa i beznamiętna praca, za dobre, aczkolwiek mało spektakularne wynagrodzenie - tak postrzegają swój zawód ludzie, którzy trzęsą światowymi giełdami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t87500.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/radziwill;obnizenie;ratingu;usa;korzystne;dla;polski,190,0,887998.html) Rząd: Kłopoty USA są Polsce na rękę Obniżenie ratingu USA może mieć pozytywny wpływ na postrzeganie Polski przez inwestorów zagranicznych - ocenił wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t85356.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/noblista;krytykuje;agencje;standardpoors,221,0,888029.html) S&P nagradzała Lehman Brothers tuż przed... Amerykański ekonomista Paul Krugman nie zostawia suchej nitki na Standard&Poor's.
Tagi: gospodarka polski, polska gospodarka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz