Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spadek sprzedaży w aptekach i hurtowniach

0
Podziel się:

Załamanie na rynku farmaceutycznym to wynik zamieszania po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej.

Spadek sprzedaży w aptekach i hurtowniach
(robertdx)

Jak wynika z danych pochodzących z panelu aptek współpracujących z IMS Health, niezależnej firmy badającej rynek farmaceutyczny, sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach spadła w pierwszym tygodniu 2012 roku o 35 proc. (w ujęciu rdr) - do około 258 mln złotych.

Wprowadzenie nowej listy leków refundowanych od stycznia 2012 roku wyraźnie zmieniło typowe zachowania pacjentów na przełomie roku. W grudniu klienci aptek obawiając się wzrostu cen leków i usunięcia niektórych z nich z list refundacyjnych kupowali leki na zapas, co spowodowało w całym miesiącu kilkunastoprocentowy wzrost wartości sprzedaży w ujęciu rok do roku.

- _ Szczególnie widoczne było to w dwóch ostatnich tygodniach grudnia, kiedy to po opublikowaniu nowych list refundacyjnych dynamika rynku wyraźnie przyspieszyła, a tygodniowa wartość rynku przekroczyła 550 mln złotych. W tym okresie pacjenci kupili w aptekach o około 20 proc. więcej leków w ujęciu ilościowym i nawet o 30-40 proc. więcej w ujęciu wartościowym w porównaniu do poprzedniego roku _ - komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

- _ Z kolei początek stycznia, kiedy trwał protest lekarzy i część aptek nie miała jeszcze podpisanych umów z NFZ, był okresem o niezwykle małej dynamice. W pierwszym tygodniu 2012 roku sprzedaż w aptekach wyniosła niecałe 260 mln złotych, co oznacza spadek o blisko 35 procent w ujęciu rok do roku _– komentuje ekspert IMS Health.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m200748.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ponad;milion;polakow;bez;ubezpieczenia;to;ich;boja;sie;lekarze;i;aptekarze,84,0,1006164.html) *Arłukowicz się mocno pomylił. Money.pl pokazuje błąd * Minister zdrowia stwierdził, że w Polsce co najwyżej 0,7 proc. ludzi jest nieubezpieczonych. Jest ich dużo więcej, zobacz ile.

Szczególnie duże spadki sprzedaży w aptekach na początku stycznia, sięgające ponad 70 proc., IMS Health zanotował w grupie materiałów medycznych, do której należą paski diagnostyczne do oznaczania stężenia glukozy we krwi. W tym wypadku zwiększone zakupy, jakich pacjenci dokonali w aptekach w grudniu (wzrost o ponad 115 proc. rdr do 108 mln złotych), wyraźnie obniżyły wyniki na początku stycznia. Spadki sprzedaży, choć nie tak duże jak w przypadku pasków diagnostycznych, zanotowano również w innych grupach leków dotkniętych zmianami na listach refundacyjnych.

IMS Health obserwuje także anomalie sprzedaży z hurtowni do aptek. Średnia sprzedaż dzienna hurtowni w okresie międzyświątecznym była o ponad 35 proc. wyższa od rejestrowanej w analogicznym okresie 2010 r. Z kolei w pierwszym tygodniu stycznia średnia dzienna sprzedaż z hurtowni była aż o jedna trzecią niższa od rejestrowanej w analogicznym okresie 2010 r.

- _ Możemy powiedzieć, że na początku 2012 roku sprzedaże zarówno z hurtowni do aptek jak i z aptek do pacjentów są wyjątkowo niskie. Również w kolejnych tygodniach możemy spodziewać się nietypowych wyników rynku aptecznego w konsekwencji wprowadzania nowej ustawy refundacyjnej _ - mówi Gawroński.

O refundacji leków czytaj w Money.pl
Ostro o aptekarzach. Chodzi o pieniądze - _ Twierdzenie, że po nowelizacji ustawy aptekarze są traktowani nierówno jest nieuzasadnione _ - stwierdził wiceminister zdrowia.
Ułomna refundacja? Oni to mogą narzekać Za leki na receptę płaci się tylko w Anglii, w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej, ale w tej ostatniej minister zdrowia zasugerował przywrócenie opłat.
"Bubel zrobiony na kolanie". Chcą go zmienić Posłowie opozycji uważają, że to NFZ powinien odpowiadać za wszelkie kwestie finansowe dotyczące ochrony zdrowia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)