Notowania

lot
13.09.2011 06:57

Sparaliżują ruch lotniczy nad Polską? Personel LOT chce wolnego

Zarząd lotniczego przewoźnika nie dogadał się z pracownikami. Ci głosowali w sprawie strajku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sporst/CC/Flickr)

Rada nadzorcza PLL LOT nie zgodziła się na zawarcie porozumienia przyjętego i parafowanego wcześniej przez zarząd i ZZ Personelu Pokładowego - poinformował rzecznik spółki Leszek Chorzewski. Porozumienie dotyczyło czasu pracy i wypoczynku stewardess i stewardów.

Chodziło o dodatkowy wolny dzień po lotach ze zmianą czasu, jak np. rejsy atlantyckie, ale też urlop kondycyjny, który w uzgodnieniach został zmniejszony z 10 do trzech dni. Porozumienie zostało parafowane w połowie czerwca.

_ - Rada Nadzorcza na dzisiejszym posiedzeniu po dogłębnej analizie postanowiła nie wyrazić zgody na zawarcie porozumienia przyjętego i parafowanego wcześniej przez zarząd PLL LOT oraz Związek Zawodowy Personelu Pokładowego _ - przekazał Chorzewski.

Jak podała w komunikacie spółka, _ do takiej decyzji doprowadził proces oceny zasad pracy w firmie oraz analizy ekonomicznej PLL LOT. Stanowisko rady nadzorczej oparte zostało również na porównaniu warunków pracy personelu pokładowego w innych liniach w Europie i w Polsce. Zaznaczono, że zgoda na powyższe porozumienie spowodowałaby nieuzasadnione obciążenie finansowe spółki _ - czytamy w komunikacie.

Wcześniej spółka informowała, że wprowadzenie nowych rozwiązań oznacza dodatkowe korzyści dla załogi, które sięgają kilku milionów złotych, czyli dla firmy to dodatkowe koszty.

_ Jednocześnie rada nadzorcza zwróciła uwagę zarządu spółki na konieczność opracowania i wdrożenia nowoczesnych zasad wynagradzania pracowników ze szczególnym uwzględnieniem personelu pokładowego. Nowe metody wynagradzania mają uwzględniać możliwości finansowe firmy, efektywność pracy zatrudnionych, potrzeby rynku, a także odpowiednio motywować pracowników _ - napisano.

Zobacz kiedy przysługuje odszkodowanie za odwołany lot
Związek 31 sierpnia zakończył kilka razy już przekładane referendum strajkowe, które miało rozstrzygnąć, czy stewardessy i stewardzi będą strajkować, jeśli rada nie zgodzi się na parafowane porozumienie. Wyniki nie zostały jeszcze opublikowane. Aby referendum było ważne, musi w nim uczestniczyć co najmniej 50 proc. załogi LOT plus jedna osoba.

Jak mówiła Elwira Niemiec ze Związku Zawodowego Personelu Pokładowego, związkowcy czekali na decyzję rady nadzorczej, która obradowała w poniedziałek.

Obecnie w spółce jest prowadzona restrukturyzacja we wszystkich obszarach jej działalności: majątkowej, zatrudnienia i organizacyjnej.

Wynik netto za siedem miesięcy br. spółki osiągnął 140,3 mln zł w porównaniu do minus 64,5 mln zł w roku ubiegłym. Z danych spółki wynika, że za siedem miesięcy br. wynik na działalności podstawowej spółki poprawił się o prawie 60 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem 2010 r. Ale i tak LOT odnotował stratę w wysokości 91,1 mln zł. W tym samym czasie 2010 r. strata była większa i wynosiła 156,1 mln zł.

Porównaj na wykresach spółki

O sytuacji PLL LOT czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/28/t125468.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pll;lot;obsluzy;wiecej;lotow;z;vip-ami,77,0,886605.html) LOT dumny z obsługi rządu. I tak go sprzedadzą Polskie Linie Lotnicze LOT polecą w każdy rejs wyczarterowanymi przez rząd Embraerami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t83728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kontrolowany;upadek;lot-u;grad;zaprzecza,75,0,831819.html) Kontrolowany upadek LOT-u? Grad zaprzecza Resort Skarbu Państwa chce w ciągu najbliższych 12 miesięcy przygotować i przeprowadzić prywatyzację PLL LOT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t81136.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lufthansa;faworytem;w;wyscigu;po;lot,170,0,786858.html) Lufthansa faworytem w wyścigu po LOT? Za dwa tygodnie powinien być gotowy plan dla prywatyzacji LOT-u. Firma ma trafić na GPW
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t98326.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lot;200;mln;pod;kreska;trzeci;rok;z;rzedu,127,0,733823.html) LOT 200 mln pod kreską. Trzeci rok z rzędu To i tak o ponad 100 milionów złotych mniej niż w roku ubiegłym.
Tagi: lot, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz