Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
górnicy
28.08.2005 01:24

Specjalne przywileje dla górników do Trybunału

W przyszłym tygodniu do Trybunału Konstytucyjnego może trafić wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją tak zwanej ustawy górniczej. Wprowadza ona korzystne dla górników rowiązania emerytalne. Wniosek ma złożyć Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, a poprzeć Rada Przedsiębiorczości.

Podziel się
Dodaj komentarz

Według informacji "Gazety Prawnej" Lewiatan chce przyjąć wniosek na posiedzeniu zarządu 6 września. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych , składając wniosek do Trybunału Konstytucyjnego będzie opierać się na opinii prawnej specjalisty z zakresu prawa pracy, profesora Ludwika Florka.

Jego zdaniem tworzenie odrębnego podsystemu ubezpieczenia emerytalnego dla górników i nauczycieli narusza konstytucyjną zasadę równości. Profesor Florek podkreśla, że jest to uprzywilejowane traktowanie dwóch grup zawodowych z pominięciem innych pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub charakterze.

Krytykowana ustawa z dnia 27 lipca o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawa Karta Nauczyciela przedłuża między innymi prawo górników do przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek.

Tagi: górnicy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz