Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Specustawa drogowa do zmiany. Zaległe należności dostaną...

0
Podziel się:

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych. Autorem propozycji jest resort infrastruktury i rozwoju.

Specustawa drogowa do zmiany. Zaległe należności dostaną...
(Omers/Dreamstime)

Nie tylko małe i średnie firmy, ale także duże przedsiębiorstwa, które pracowały przy budowie autostrad i nie otrzymały zapłaty, będą mogły zwrócić się o wypłacenie zaległych należności - wynika z projektu noweli specustawy drogowej z 2012 r., który przyjął rząd.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych. Autorem propozycji jest resort infrastruktury i rozwoju.

_ - Na podstawie zmienionych przepisów, nie tylko mikro, małe i średnie, ale również duże firmy (jako podwykonawcy), będą mogły zwrócić się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wypłatę zaległych należności _ - podało Centrum Informacyjne Rządu po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Dodano, że prawo do tego będą miały podmioty, które zawarły umowę z generalnym wykonawcą w związku z realizacją zamówienia publicznego na roboty budowlane, udzielonego przez GDDKiA, a generalny wykonawca zalega im z zapłatą za wykonane i odebrane roboty budowlane.

_ - Tak jak obecnie, GDDKiA będzie mogła wypłacić podwykonawcy niezrealizowane należności - do wysokości posiadanej gwarancji należytego wykonania umowy, złożonej przez generalnego wykonawcę. Środki na spłatę należności, tak jak dotychczas, będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego _ - wskazał CIR.

Proponowana zmiana ustawy oznacza objęcie jej zakresem dużych przedsiębiorców, którzy dotychczas nie mieli prawa do spłaty należności przez GDDKiA. _ - Przepisy te wykonują wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 czerwca 2013 r., który uznał, że nie ma podstaw, aby duże przedsiębiorstwa nie mogły być objęte przepisami ustawy _ - wskazano w komunikacie.

Na podstawie obecnie obowiązującej ustawy, od początku sierpnia 2012 r. do końca stycznia 2014 r., GDDKiA wypłaciła podwykonawcom 179,27 mln zł. Nowela ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/112/m297584.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/potezne-pieniadze-na-drogi,7,0,1478663.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Potężne pieniądze na drogi
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m204747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/budowa;autostrady;a4;zerwane;kontrakty;i;opoznienia,17,0,1461265.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zerwane kontrakty i opóźnienia przy A4
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/35/m139555.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/poszkodowani;przy;budowie;odcinka;s69;moga;sie;zglaszac;do;gddkia,44,0,1454124.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Co z poszkodowanymi przy budowie dróg?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/204/m219084.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/oszustwa;podatkowe;przy;budowach;autostrad;a1;i;a2;fiskus;stracil;4;6;mln;zl,88,0,1453656.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Oszustwa przy budowie A1 i A2 na 4,6 mln zł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)