Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółka Enion ukarana przez UOKiK

0
Podziel się:

Za nadużywanie pozycji na rynku i narzucanie niekorzystnych umów, spółka zapłacić ma 7 mln zł.

Spółka Enion ukarana przez UOKiK
(deadandliving/iStockphoto)

UOKiK nałożył 7,3 mln zł kary na Enion SA, spółkę z grupy Taurona, za nadużywanie pozycji na rynku dystrybucji energii elektrycznej - poinformował UOKiK w komunikacie.

Według UOKiK, do 2007 roku, korzystając z monopolu na rynku dystrybucji energii na terenie m.in. Małopolski, Enion narzucał swoim kontrahentom niekorzystne warunki umów.

_ - Stosowane zasady rozliczeń przedsiębiorców korzystających z sieci dystrybucyjnej spółki narażały ich na straty finansowe. Jednocześnie dzięki swoim praktykom Enion, prowadząc sprzedaż energii, mógł zaoferować odbiorcom lepsze warunki niż jego kontrahenci na rynku dystrybucji i jednocześnie konkurenci na rynku sprzedaży. Zdaniem Urzędu, działanie Enion utrudniało przez to swobodę wyboru sprzedawcy, a tym samym rozwój konkurencji na rynku _ - napisano w komunikacie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że decyzja nie jest ostateczna, a przedsiębiorca odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Druga zakwestionowana przez Urząd praktyka dotyczyła obowiązku złożenia zabezpieczenia finansowego przez kontrahentów Enion. W przypadku braku gwarancji finansowych spółka groziła kontrahentom wstrzymaniem realizacji umowy dystrybucji.

_ - Maksymalna sankcja finansowa za naruszenie prawa konkurencji wynosi do 10 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. W tym przypadku została nałożona kara w wysokości 7.301.865 złotych. Okolicznością łagodzącą było zaprzestanie niedozwolonych praktyk w 2007 roku _ - podano w komunikacie.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)