Notowania

enion
18.02.2010 13:10

Spółka Enion ukarana przez UOKiK

Za nadużywanie pozycji na rynku i narzucanie niekorzystnych umów, spółka zapłacić ma 7 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(deadandliving/iStockphoto)

UOKiK nałożył 7,3 mln zł kary na Enion SA, spółkę z grupy Taurona, za nadużywanie pozycji na rynku dystrybucji energii elektrycznej - poinformował UOKiK w komunikacie.

Według UOKiK, do 2007 roku, korzystając z monopolu na rynku dystrybucji energii na terenie m.in. Małopolski, Enion narzucał swoim kontrahentom niekorzystne warunki umów.

_ - Stosowane zasady rozliczeń przedsiębiorców korzystających z sieci dystrybucyjnej spółki narażały ich na straty finansowe. Jednocześnie dzięki swoim praktykom Enion, prowadząc sprzedaż energii, mógł zaoferować odbiorcom lepsze warunki niż jego kontrahenci na rynku dystrybucji i jednocześnie konkurenci na rynku sprzedaży. Zdaniem Urzędu, działanie Enion utrudniało przez to swobodę wyboru sprzedawcy, a tym samym rozwój konkurencji na rynku _ - napisano w komunikacie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że decyzja nie jest ostateczna, a przedsiębiorca odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Druga zakwestionowana przez Urząd praktyka dotyczyła obowiązku złożenia zabezpieczenia finansowego przez kontrahentów Enion. W przypadku braku gwarancji finansowych spółka groziła kontrahentom wstrzymaniem realizacji umowy dystrybucji.

_ - Maksymalna sankcja finansowa za naruszenie prawa konkurencji wynosi do 10 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. W tym przypadku została nałożona kara w wysokości 7.301.865 złotych. Okolicznością łagodzącą było zaprzestanie niedozwolonych praktyk w 2007 roku _ - podano w komunikacie.

* [ Na Górnym Śląsku wzrosną rachunki za prąd ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/na;gornym;slasku;wzrosna;rachunki;za;prad,39,0,575783.html )
* [ Zakład Energetyczny **Enion** ma zapłacić 8 milionów złotych kary ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zaklad;energetyczny;enion;ma;zaplacic;8;milionow;zlotych;kary,114,0,547186.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: enion, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz