Notowania

spółki skarbu państwa
28.08.2013 18:09

Spółki z udziałem Skarbu Państwa. MSP planuje zmiany

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński chce wzmocnić nadzór właścicielski w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński chce wzmocnić nadzór właścicielski w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. W tym celu w resorcie powstaną trzy nowe departamenty: działań poprywatyzacyjnych, polityki właścicielskiej i spółek kluczowych.

W ocenie ministra Karpińskiego, poziom zarządzania spółkami Skarbu Państwa zdecydowanie wzrósł, lecz wciąż widać mankamenty.

_ - Będę dążył, by podnieść rolę rad nadzorczych. Mają pełnić realną rolę nadzorczą, a nie być obecne tylko dlatego, że ich powołanie jest wymagane przez kodeks spółek handlowych. Budowa długoterminowej wartości spółek, w których wykonuję prawa właścicielskie, ma być tworzona poprzez synergie biznesowe i dobre strategie rozwojowe, będące efektem współpracy rad nadzorczych i zarządów, tak by Skarb Państwa mógł realizować politykę rządu _ - powiedział cytowany w komunikacie przesłanym PAP minister Karpiński.

Dyrektor biura komunikacji społecznej MSP Magdalena Kobos powiedziała PAP, że minister Skarbu Państwa chce pomóc m.in. radom nadzorczym w profesjonalnym wykonywaniu swoich zadań. - _ Nowe rozwiązania mają usprawnić efektywność działań osób zasiadających w radach. To oczywiście przełoży się na dalszą profesjonalizację nadzoru korporacyjnego w spółkach _ - powiedziała Kobos.

Zgodnie z założeniem, departament polityki właścicielskiej będzie odpowiadał za określenie zasad współpracy w obrębie podmiotów z udziałem Skarbu Państwa, a także na rzecz tych, których udziałowcami są inni, niż Skarb Państwa.

_ - Biorąc pod uwagę wagę zadań związanych z realizacją zobowiązań pozacenowych określonych w umowach prywatyzacyjnych i komunalizacyjnych, w resorcie powstanie departament działań poprywatyzacyjnych. Do jego zadań włączony zostanie również nadzór nad postępowaniami likwidacyjnymi i upadłościowymi _ - wyjaśniła Kobos.

Nadzór nad podmiotami istotnymi dla gospodarki należeć będzie do departamentu spółek kluczowych. Całość zadań z zakresu przekształceń własnościowych - w tym komunalizacji i prywatyzacji - realizował będzie istniejący już departament przekształceń własnościowych i prywatyzacji.

Jak zaznaczyła Kobos, powstanie nowych departamentów nie przełoży się na zatrudnienie nowych osób do resortu. - _ Wszystko w ramach obecnych zasobów _ - powiedziała. Nowe rozwiązania ministra skarbu zatwierdzić jeszcze musi premier Donald Tusk. W MSP działa obecnie 13 departamentów, w tym m.in. analiz, budżetu i finansów, nadzoru właścicielskiego, mienia skarbu państwa.

Resort skarbu chce w 2013 r. uzyskać 5 mld zł przychodów z prywatyzacji podmiotów z udziałem Skarbu Państwa. Prywatyzacja spółek SP w tym roku realizowana jest zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów w ub.r. _ Planem prywatyzacji na lata 2012-2013 _

Według danych resortu na 16 sierpnia br. minister Skarbu Państwa wykonywał prawa z akcji/udziałów w 657 spółkach, w tym w 252 prowadzących działalność (z wyłączeniem 152 spółek tylko z akcjami pracowniczymi).

W tych 252 spółkach w 107 spółkach udział Skarbu Państwa wynosi 100 proc., w 30 - Skarb Państwa posiada udział większościowy, a w 115 - posiada udział mniejszościowy. 253 spółki nadzorowane przez resort skarbu znajdują się w stanie likwidacji bądź upadłości lub nie prowadzą działalności.

Czytaj więcej w Money.pl
Plan prywatyzacji upadnie? "Rząd już nie ma czego sprzedawać" Prognoza na ten rok nie została wykonana nawet w połowie. Związki zawodowe przekonują, że ministrowi Karpińskiemu nie uda się wykonać założeń.
Związkowcy wytykaja błędy w prospekcie _ - W prospekcie nie uwzględniono faktu, że w spółce nie podpisano paktu gwarancji pracowniczych, co jest standardem przy prywatyzacji _ - powiedział Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.
PKP Cargo idzie na giełdę. Ważny krok Na GPW ma być sprzedanych między 25 proc. a 50 proc. akcji przewoźnika minus jedna akcja.
Tagi: spółki skarbu państwa, skarb państwa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz