Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spór o Cieśninę Ormuz. Chcą przechytrzyć Iran, jest nowy ropociąg

0
Podziel się:

Uruchomiono ropociąg, który pozwoli ominąć cieśninę Ormuz, zapewniając bezpieczny transport ropy naftowej w obliczu irańskich gróźb zablokowania tego ważnego szlaku wodnego.

Spór o Cieśninę Ormuz. Chcą przechytrzyć Iran, jest nowy ropociąg
(Seesea/Dreamstime)

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) uruchomiono ropociąg, który pozwoli ominąć cieśninę Ormuz, zapewniając bezpieczny transport ropy naftowej w obliczu irańskich gróźb zablokowania tego ważnego szlaku wodnego.

380-kilometrowy ropociąg Abu Dhabi Crude Oil Pipeline prowadzi przez pustynię i skaliste góry Hadżar do miasta Fudżajra (stolicy emiratu o tej samej nazwie) na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego.

Dotychczas cała ropa eksportowana przez ZEA była ładowana do tankowców w Zatoce Perskiej i transportowana przez cieśninę Ormuz. Dzięki nowemu ropociągowi ZEA będą mogły wysyłać aż dwie trzecie swej ropy z Fudżajry. Przepustowość ropociągu ma docelowo wynieść 1,8 miliona baryłek dziennie.

Uruchomienie ropociągu było sprawą pilną, ponieważ w ostatnich miesiącach przedstawiciele władz irańskich wielokrotnie grozili zablokowaniem cieśniny Ormuz w razie blokady eksportu irańskiej ropy. Od 1 lipca w Unii Europejskiej obowiązuje całkowity zakaz importu irańskiej ropy.

Zachód nakłada na Iran kolejne sankcje, podejrzewając Teheran o potajemne prowadzenie prac nad bronią nuklearną. Strona irańska twierdzi, że jej program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

Cieśnina Ormuz, która łączy Zatokę Perską z Oceanem Indyjskim, jest ważnym szlakiem morskim dla transportu ropy z Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu i Iraku do Europy. Cieśniną transportuje się dziennie 17 milionów baryłek tego surowca. Tą trasą dostarczany jest również skroplony gaz z Kataru.

Czytaj więcej w Money.pl
Tyle zbiorników na ropę to wciąż im za mało Irański państwowy armator NITC, który jest czwartym na świecie operatorem zbiornikowców, chce powiększyć swoją flotę i zająć w przyszłym roku drugie miejsce - powiedział w środę prezes firmy Mohamed Suri, cytowany przez irańską agencję IRNA.
Turcja ograniczyła zakupy ropy w tym kraju Turcja znacznie ograniczyła w maju import ropy z Iranu, reagując na międzynarodowe naciski przed planowanym wejściem w życie sankcji Unii Europejskiej i USA wobec Teheranu.
Ten kraj wytrzyma bez eksportu nawet 3 lata Prezydent Iranu, Mahmud Ahmadineżad, powtórzył, że jego kraj ma prawo do energetyki nuklearnej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)