Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spór o Gibraltar. Hiszpania nie zrezygnuje z kontroli granicznych

0
Podziel się

Takie oświadczenie wydało hiszpańskie MSZ, reagując na zapowiedź Wielkiej Brytanii podjęcia działań prawnych wobec Madrytu. Do Gibraltaru pojadą wysłannicy Komisji Europejskiej.

Spór o Gibraltar. Hiszpania nie zrezygnuje z kontroli granicznych
(PAP/EPA)
bEqHIruJ

Takie oświadczenie wydało hiszpańskie MSZ, reagując na zapowiedź Wielkiej Brytanii podjęcia działań prawnych wobec Madrytu. Do Gibraltaru pojadą wysłannicy Komisji Europejskiej.

Rzecznik KE Jonathan Todd potwierdził, że przedstawiciele KE pojadą go Gibraltaru we wrześniu, by sprawdzić zgodność kontroli granicznych z wymogami Unii Europejskiej.

Rzecznik MSZ Hiszpanii określił wprowadzone przez ten kraj kontrole na przejściach z Gibraltarem jako _ legalne i proporcjonalne. - Jesteśmy zobowiązani je przeprowadzać ze względu na Schengen, nie zrezygnujemy z nich _ - powiedział. Gibraltar, tak jak cała Wielka Brytania, nie należy do strefy Schengen.

bEqHIruL

Wcześniej rzecznik premiera W. Brytanii Davida Camerona oświadczył że rząd w Londynie uważa, iż działania Hiszpanii wobec Gibraltaru są _ umotywowane politycznie, absolutnie nieproporcjonalne _ i Hiszpania powinna je powstrzymać.

_ - Rozważamy możliwości podjęcia działań prawnych _ - dodał rzecznik, nawiązując do utrzymywania przez Hiszpanię zaostrzonych kontroli mimo sprzeciwu W. Brytanii.

Wśród rosnącego napięcia na linii Londyn-Madryt jednostki brytyjskiej marynarki wojennej zaczęły wypływać na ćwiczenia Cougar 13 na Morzu Śródziemnym, w trakcie których odwiedzą Gibraltar.

Ćwiczenia te, jak przypomniało ministerstwo obrony, były wcześniej zaplanowane; również MSZ Hiszpanii nazwało wizytę _ rutynową _. Jednak prasa hiszpańska interpretuje ćwiczenia jako próbę zastraszenia ze strony Brytyjczyków.

bEqHIruR

Burmistrz Londynu Boris Johnson ocenił, że ćwiczenia powinny wysłać jasny sygnał Hiszpanii. W artykule w _ Daily Telegraph _ napisał, że być może wysłanie okrętów jest _ rzeczywiście zbiegiem okoliczności i szczęśliwym trafem _, dodając: _ Mam nadzieję, że nie, że wkrótce w ten czy inny sposób sprawimy, że Hiszpania przestanie dławić naszą kolonię _.

Gibraltar ma powierzchnię 6,5 kilometra kwadratowego. Jest jednym z czternastu zamorskich terytoriów Korony brytyjskiej. Jest położony strategicznie u styku Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego.

Brytyjczycy zajęli to terytorium podczas wojny o sukcesję hiszpańską (uprzednio było częścią królestwa Kastylii) i usankcjonowali zdobycz w pokoju utrechckim w 1713 roku. W referendum z 2002 roku Gibraltarczycy odrzucili plan ówczesnego szefa brytyjskiego MSZ Jacka Strawa zakładający podział zwierzchności między W. Brytanią i Hiszpanią.

Hiszpania kwestionuje brytyjską suwerenność nad Gibraltarem, gdzie mieszka 30 tys. ludzi, a w gospodarce dominuje działalność zarejestrowanych tam banków i firm hazardu internetowego oraz turystyka.

bEqHIruS

Napięcie wokół Gibraltaru wzrosło pod koniec lipca, gdy z gibraltarskich statków zrzucono do morza głazy w celu utworzenia sztucznej rafy jako siedliska dla ryb. Hiszpania twierdzi, że rafa utrudni połowy jej rybakom. Krótko potem hiszpańska straż wprowadziła rygorystyczne kontrole graniczne, a rząd w Madrycie zagroził nałożeniem opłaty 50 euro dla osób wjeżdżających na terytorium Gibraltaru lub opuszczających je, a także zamknięciem hiszpańskiej przestrzeni powietrznej dla lecących na Gibraltar samolotów.

Wczoraj szef hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuel Garcia-Margallo oświadczył, że warunkiem wstępnym rozmów w sprawie Gibraltaru jest usunięcie przez władze tego brytyjskiego terytorium sztucznej rafy. Nie wykluczył pozwania Wielkiej Brytanii do oenzetowskiego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze pod zarzutem naruszania terytorium Hiszpanii.

Czytaj więcej w Money.pl
Awantura o rafę. Hiszpania zwróci się do ONZ? Zdaniem hiszpańskiego MSZ Wielka Brytania naruszyła terytorium Hiszpanii budując u wybrzeży Gibraltaru sztuczną rafę.
Wprowadzą opłaty na granicy z Gibraltarem? Brytyjski premier David Cameron jest zaniepokojony tymi informacjami- powiedział jego rzecznik.
Wojna o Gibraltar? Londyn wysłał flotę Premier Wielkiej Brytanii mówi o działaniach przeciwko Madrytowi, który zaostrzył kontrole graniczne na przejściach do enklawy.
bEqHIrvm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)