Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spór o VAT. PSL promuje online projekt, na który nie godzi się Rostowski

0
Podziel się:

Ludowcy uderzają przez Facebook. Uśmiechnięty Pawlak przyjacielem przedsiębiorców płacących VAT?

Spór o VAT. PSL promuje online projekt, na który nie godzi się Rostowski
(Reporter)

Ponury minister finansów Jacek Rostowski, a obok uśmiechnięty szef PSL Waldemar Pawlak - taką reklamówkę PSL zamieściło w internecie. To kolejna odsłona sporu ludowców z resortem finansów na temat przepisów dotyczących płacenia VAT przez przedsiębiorców.

PSL rozpoczęło internetową akcję dotyczącą przygotowanych przez wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka propozycji zmian w pobieraniu VAT-u od przedsiębiorców. Ludowcy zamieścili w sieci infografikę, która promuje projekt resortu gospodarki.

Przygotowany przez Stronnictwo obrazek przedstawia ponurego ministra finansów z podpisem _ teraz _ i schematem: wystawiasz fakturę - bez względu na to czy otrzymałeś zapłatę, czy nie - musisz zapłacić podatek VAT. Z drugiej strony jest uśmiechnięty Pawlak z podpisem _ propozycja PSL _ i schematem: wystawiasz fakturę - otrzymałeś zapłatę - płacisz podatek VAT; nie otrzymałeś zapłaty - nie płacisz podatku VAT.

Obok infografiki jest odesłanie na adres psl.pl/vat, z którego można ściągnąć informacje dotyczące propozycji PSL. _ Rozszerzenie stosowania "metody kasowej" i zniesienie warunków, które powodują, iż mała grupa przedsiębiorców korzysta z tego rozwiązania, mogłoby przyczynić się do ograniczenia zatorów płatniczych i poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej w Polsce _ - przekonują ludowcy na swojej stronie.

INFOGRAFIKA PSL

psl.pl

Przedstawione przez Pawlaka pod koniec wakacji rozwiązania, zawarte w pakiecie deregulacyjnym, przewidują m.in. w pełni kasowe rozliczanie podatku VAT. Chodzi o to, by firma, która nie otrzyma od swojego kontrahenta zapłaty za fakturę, nie musiała odprowadzać od niej tego podatku. W myśl obecnie obowiązujących przepisów płatnik jest zobowiązany do uiszczenia VAT-u niezależnie od tego, czy otrzymał pieniądze za usługę, czy nie.

Krótko po przedstawieniu przez Pawlaka rozwiązań deregulacyjnych ostro skrytykował je Rostowski. Jak przekonywał jego resort, pomysły szefa PSL mogłyby kosztować budżet państwa miliardy złotych. Ludowcy apelowali jednak o poważne pochylenie się nad ich propozycjami. Przekonywali, że nie można mówić o ubytku dochodów budżetu, a jedynie o przesunięciu dochodów na kolejny rok.

Ministerstwo Finansów argumentuje, że zgodnie z przepisami UE _ obowiązek podatkowy w VAT powstaje w momencie dostarczenia towarów lub wykonania usług _. Resort uważa, że przepisy unijnej dyrektywy nie _ przewidują możliwości powszechnego zastosowania rozwiązania, które uzależniałoby określenie momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy od faktu otrzymania od nabywcy zapłaty za dostarczony towar lub świadczoną usługę _.

- _ Konflikt między Ministerstwem Gospodarki a Ministerstwem Finansów jest wpisany w naturę tych dwóch resortów - Ministerstwo Finansów jest od tego, żeby oszczędzać, a Ministerstwo Gospodarki od tego, żeby inwestować _ - powiedział rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

- _ To nie pierwsza infografika PSL. W ostatnim czasie staramy się docierać do społeczeństwa poprzez różnego rodzaju środki komunikacji, w tym ilustrowanie naszych propozycji w postaci graficznej wizualizacji. To skuteczny sposób komunikacji z wyborcą, upubliczniania oraz rozpowszechniania konkretnych propozycji _ - dodał Kosiński.

Czytaj więcej w Money.pl
Propozycje Kaczyńskiego są jak Alternatywy 4 Przekleństwem polskiej polityki "jest teatralność i bijatyka o pozory" - ocenia minister gospodarki.
2 300 stołków do wzięcia. Pawlak nie zerwie z Tuskiem Money.pl oszacował, ile politycy zarabiają na kontrolowaniu państwowych spółek, agencji i administracji. To przez te pieniądze ludowcy nie zerwą koalicji.
Czarzasty: "Schetyna jest twardy i mądry" _ Życzę temu rządowi, żeby upadł. Ale nie dlatego, żeby były przyspieszone wybory, tylko żeby Tusk został zmieniony. _
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)