Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spór o wyspy Senkaku. MFW zajmuje stanowisko

0
Podziel się:

Christine Lagarde skomentowała nieobecność chińskiej delegacji wyższej rangi na rozpoczynającym się właśnie dorocznym spotkaniu MFW i Banku Światowego w Tokio.

Spór o wyspy Senkaku. MFW zajmuje stanowisko
(AP/Fotolink/East News)

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde wyraziła w czwartek nadzieję, że Chiny i Japonia _ harmonijnie i szybko _ rozwiążą spór wokół niezamieszkanych wysp na Morzu Wschodniochińskim.

Skomentowała w ten sposób nieobecność chińskiej delegacji wyższej rangi na rozpoczynającym się właśnie dorocznym spotkaniu MFW i Banku Światowego w Tokio. _ - Sądzę, że tracą oni, nie uczestnicząc w spotkaniu. I ominie ich coś wielkiego _ - zaznaczyła szefowa MFW.

Stosunki między obu państwami, zajmującymi drugie i trzecie miejsce na liście największych gospodarczych potęg świata, w ostatnim czasie znacznie się pogorszyły. Powodem była decyzja rządu Japonii o wykupieniu od prywatnego japońskiego właściciela wysp, które według Pekinu podlegają suwerenności Chin. Archipelag ten nosi japońską nazwę Senkaku i chińską Diaoyu. W jego sąsiedztwie znajdują się bogate łowiska i - jak się przypuszcza - znaczne podmorskie złoża gazu ziemnego.

Eskalacja sporu przejawiła się w połowie września w Chinach masowymi demonstracjami i aktami przemocy, skierowanymi również przeciwko tamtejszym filiom japońskich firm.

Na czele chińskiej delegacji na tokijską imprezę, w której do niedzieli uczestniczyć ma do 20 tys. ludzi, stanęli wiceminister finansów Zhu Guangyao i zastępca prezesa banku centralnego Yi Gang. Według obowiązującego chińskiego protokołu, powinni to być ich zwierzchnicy.

Indagowany w tej sprawie minister spraw zagranicznych Chin Yang Jiechi powiedział dziennikarzom w Pekinie, że _ skład delegacji na spotkanie jest całkowicie odpowiedni _.

W rozmowie z Reuterem zastępca szefa MFW Naoyuki Shinohara wyraził opinię, że spór nie spowoduje trwałych negatywnych skutków dla japońskiej gospodarki. - _ Gdyby sytuacja znacznie się pogorszyła, mogłaby stanowić potencjalne ryzyko. Ale Chiny i Japonia są sąsiadami i mają za sobą długą historię. Jestem pewien, że politycy w obu krajach zdołają znaleźć rozwiązanie _ - powiedział.

Wtórował mu prezes Banku Światowego Jim Yong Kim. _ - Jestem dużym optymistą co do tego, że przywódcy tych krajów powrócą do swego fundamentalnego zrozumienia, jak ważna jest regionalna współpraca _ - zaznaczył.

Czytaj więcej w Money.pl
Chińczycy obrażeni. Na szczyt przysłali... Na szczyt w Tokio przyjechali urzędnicy niższego szczebla, zamiast chińskich ministrów.
Chińczycy drażnią Japończyków. Zobacz czym Sześć chińskich okrętów patrolowych wpłynęło we wtorek na wody w pobliżu spornych wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim.
Japonia pertraktuje z Chinami. Jest ciężko Od wielu lat bezludne wyspy Diaoyu (Senkaku) są przedmiotem sporu terytorialnego między Chinami a Japonią. Pretensje do nich rości sobie także Tajwan.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)