Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spór wokół listy leków refundowanych. Minister się ugnie?

Eksperci wytykają błędy ustawy refundacyjnej, lekarze odmawiają wypisywania recept na nowych zasadach, opozycja krytykuje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Na liście refundacyjnej opublikowanej w ubiegłym tygodniu przez Ministerstwo Zdrowia pojawią się zmiany - wynika z nieoficjalnych informacji. MZ nie komentuje doniesień o negocjacjach z producentami leków, ale potwierdza dzisiejszy termin konferencji prasowej ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza (na zdjęciu).

Opozycja krytykuje nowe regulacje, a rządzący mówią o ujednoliceniu i spadku cen medykamentów w aptekach. _ -To jest sytuacja w jakimś sensie niebywała _- ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński na wczorajszej konferencji prasowej w Warszawie. Jego zdaniem _ skandaliczne i (...) podłe jest szukanie w tej chwili oszczędności wśród najsłabszych, wśród chorych ludzi, z których większość znajduje się w trudnej sytuacji finansowej _. Jego zdaniem chorzy mogą czuć się poważnie zagrożeni.

Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że nowa lista leków refundowanych nie powinna być wprowadzana z dnia na dzień. Lista, która wchodzi w życie od 1 stycznia, została opublikowana przez resort 23 grudnia.

- _ Pewne rzeczy trzeba wprowadzać z odpowiednim przedziałem czasowym. Nie można tego robić za pięć 12, dlatego, że zmiana leków na inne wymaga wizyty u lekarza, wymaga ponownie dobrania dawkowania danego leku _ - mówił Latos w Programie III Polskiego Radia.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI POSŁA PIS:

(Źródło: IAR)

Zastrzeżenia do nowej ustawy refundacyjnej ma także środowisko transplantologów, ponieważ na liście zabrakło leku Valcyte - chroniącego pacjentów po przeszczepie przed chorobą cytomegalowirusową. Według ekspertów rynku farmaceutycznego, nowa lista jest niekorzystna także dla chorych na astmę, leczących się onkologicznie i psychiatrycznie. Jak informują eksperci z listy refundacyjnej usunięto 847 produktów, a zmiany w terapiach będą dotyczyły setek tysięcy chorych.

Z kolei Paweł Olszewski z Platformy Obywatelskiej wyraził opinię, że nowa lista leków będzie korzystna dla pacjentów, a jej krytyka związana jest z uszczelnieniem systemu refundacji. Poseł podkreśla, że jeśli lista okaże się niepełna, to zostanie uzupełniona.

- _ Jeśli okaże się, że są jakieś błędy, czego nie można wykluczyć bowiem tych pozycji jest bardzo dużo, to na bieżąco można dokonywać zmiany. W związku z powyższym tu nie ma najmniejszego ryzyka _- mówił Olszewski.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI POSŁA PO:

(Źródło: IAR)

Od 1 stycznia leki mają mieć stałe ceny i marże, które Ministerstwo Zdrowia negocjowało z firmami farmaceutycznymi. Zgodnie z nowymi przepisami, lista ma być aktualizowana co dwa miesiące.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy rekomenduje nieoznaczanie na receptach prawa do refundacji. Według związkowców, rozporządzenie w sprawie recept lekarskich zawiera wszystkie obciążenia, zawarte w jego pierwotnym projekcie. Wczoraj decyzję o rozpoczęciu akcji protestacyjnej ogłosiło Porozumienie Zielonogórskie.

Jutro odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Krajowego OZZL. W spotkaniu będą uczestniczyć przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego, Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia, przedstawicieli lekarzy skupionych wokół portalu lekarskiego Konsylium24 oraz przedstawicieli okręgowych izb lekarskich. Wszyscy mają ostatecznie potwierdzić protest lekarzy przy wypisywaniu recept.

Czytaj więcej o ustawie refundacyjnej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t89577.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zakonczylo;sie;spotkanie;ministra;zdrowia;z;nrl;jest;porozumienie,56,0,991544.html) Negocjacje z lekarzami. Jest przełom w sprawie recept NRL sprzeciwiała się niektórym zapisom ustawy refundacyjnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t86061.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/apteki;w;internecie;sprzedaja;coraz;wiecej;co;je;czeka,140,0,941708.html) Konkurencja dla zwykłych aptek. Rośnie, ale... Już teraz w Polsce działa około 165 aptek internetowych. Wartość tego rynku szacowana jest na blisko 200 milionów złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t125118.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/lista;lekow;refundowanych;zobacz;czego;zabraklo,225,0,996577.html) Tych leków zabrakło na liście. Zobacz, czy zapłacisz Z listy leków refundowanych usunięto aż 847 produktów, stosowanych m.in. w leczeniu schizofrenii i u osób chorych na raka.
Tagi: lista leków refundowanych, leki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz