Rzeczywista rentowność zakładanych przed rokiem 12-miesięcznych depozytów bankowych wynosi średnio 0,22 proc. po uwzględnieniu podatku oraz inflacji, która we wrześniu wyniosła 3,8 procent. Najwyższy realny zysk wyniósł niespełna 2 procent.
Takowym z rocznych lokat zakładanych we wrześniu 2011 r. może pochwalić się 17 z 32 przeanalizowanych banków. Pozostałe 15 instytucji nie ochroniło wartości zdeponowanych środków.
Najwięcej zarobili klienci FM Banku oraz Idea Banku - po uwzględnieniu podatku oraz wzrostu cen ich rzeczywisty zysk wyniósł 1,97 proc. Realnym zyskiem przekraczającym 1,6 proc. może pochwalić się jeszcze Meritum Bank. Łącznie osiem instytucji dało zarobić powyżej 1 procenta.
Ujemną rentownością zakończyły się natomiast wszystkie lokaty z oprocentowaniem poniżej 4,7 proc. brutto w skali roku. Najgorzej wypadła lokata Banku Pekao ze stawką 2,7 proc., która zakończyła się realną stratą na poziomie 1,55 proc. Powyżej 0,7 proc. stracili natomiast klienci Banku Zachodniego WBK, Banku BGŻ oraz Banku Gospodarstwa Krajowego, który przed kilkoma miesiącami wycofał się z przyjmowania depozytów od klientów indywidualnych.
Dla porównania średnia realna stopa zwrotu z funduszy dłużnych wyniosła w tym samym okresie 2,57 procent. Natomiast środki ulokowane w jednostkach funduszy gotówkowych i pieniężnych realnie straciły na wartości 0,2 proc. Ujemną rzeczywistą rentowność zanotowali również właściciele dwuletnich obligacji skarbowych, choć jest to raczej umowna strata, bowiem termin wykupu papierów przypada dopiero we wrześniu 2013 r.
Rosnące w czwartym kwartale ub.r. średnie oprocentowanie rocznych lokat daje nadzieję, że w najbliższych miesiącach rzeczywista rentowność kończących się depozytów będzie wyższa. Wyniki poprawiłby również spadek inflacji. Choć ten, jak wskazują na to podejmowane przez Radę Polityki Pieniężnej decyzje, wcale nie jest przesądzony.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Polska straci władzę nad bankami? Jest decyzja UE Premier Tusk jest umiarkowanie usatysfakcjonowany efektem batalii o kształt europejskiego nadzoru bankowego. | |
Klienci banków zyskają na przelewach. Wkrótce nowe regulacje Dotychczas nie było gwarancji, że przelew dojdzie do odbiorcy w jeden dzień. | |
Bank likwiduje oddział? To może go zastąpić Kilka dużych instytucji działających w Polsce już zapowiedziało zmniejszenie liczby placówek. Jakie zmiany czekają klientów? O tym pisze Radosław Butryn z Money Makers. |