Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprzedajesz mieszkanie? Sprawdź, jak długo to potrwa

0
Podziel się:

Nie wszędzie czas sprzedaży mieszkania dłuży się w nieskończoność. Oto zestawienie średnich czasów, jakie trzeba poświęcić na szukanie kupców.

Sprzedajesz mieszkanie? Sprawdź, jak długo to potrwa
(timmenzies/CC/Flickr)

Najszybciej sprzedamy mieszkanie na wschodzie kraju - w Lublinie i Białymstoku. O wiele cięższe zadanie stoi przed właścicielami lokali w Trójmieście i Warszawie. Zestawienie średnich czasów sprzedaży mieszkań z drugiej ręki opracowała agencja nieruchomości Metrohouse.

Nie wszędzie czas sprzedaży mieszkania dłuży się w nieskończoność. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku mieszkań niemal w komfortowej sytuacji wydają się być sprzedający mieszkania w Lublinie, Białymstoku, Kielcach i Koszalinie. Wszędzie tam średni czas sprzedaży nie przekracza dwóch miesięcy.

Wyjątkowo krótko czekają na właściciela mieszkania w Lublinie. Przy dobrej wycenie na początku procesu sprzedaży mieszkania z najpopularniejszego segmentu są sprzedawane w 1,5 miesiąca.

_ - Mimo, że jesteśmy najdroższym miastem pod względem cen nieruchomości na ścianie wschodniej to średni czas sprzedaży mieszkania w Lublinie jest znacznie krótszy niż w innych miastach. Duże znaczenie ma fakt, że Lublin to miasto studentów. To oni są kołem napędowym do inwestowania w nieruchomości pod wynajem - _mówi Barbara Pieczkowska, dyrektor jednego z oddziałów Metrohouse w Lublinie.

Ponadto dość często zdarza się, że mieszkania do remontu są nabywane w celu dalszej odsprzedaży z zyskiem. Ma to związek z silnym rynkiem najmu, który nadal pozwala na satysfakcjonujące dochody.

Natomiast Łukasz Szymański, dyrektor oddziału Metrohouse w Koszalinie twierdzi, że zdarzają się mu transakcje przeprowadzone w ciągu kilku dni od zgłoszenia mieszkania do agencji._ - Koszalin nie jest dużym miastem, także podaż w porównaniu do innych rynków jest tu mocno ograniczona. Dlatego, gdy na rynku pojawi się godna zainteresowania oferta z rozsądnie ustaloną ceną nie ma większych problemów z szybką sprzedażą. Klienci o tym wiedzą i szybciej niż w innych miastach podejmują szybkie decyzje o zakupie - _mówi Łukasz Szymański.

Sprzedaż mieszkania trwa dłużej w Bydgoszczy i Łodzi, ale także tu średnio do transakcji dochodzi w trzech pierwszych miesiącach od wystawienia oferty na sprzedaż. Nieco dłużej muszą poczekać sprzedający z Torunia, Częstochowy, Legnicy i Poznania.

Średni czas sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego w 2012 r. (wybrane miasta)
Miasto Średni czas sprzedaży w dniach
Źródło: Metrohouse & Partnerzy S.A.
Lublin 43
Białystok 52
Kielce 57
Koszalin 59
Bydgoszcz 79
Łódź 87
Toruń 92
Częstochowa 94
Legnica 95
Poznań 97
Kraków 102
Wrocław 113
Olsztyn 114
Radom 120
Lubin 127
Warszawa 138
Gdańsk 140
Gdynia 151
Sopot 171

Transakcje dokonane przez doradców Metrohouse wskazują, że w 2012 r. najtrudniej było sprzedać mieszkanie mieszkańcom Trójmiasta i Warszawy. W Trójmieście rekordy bije Sopot, gdzie średni czas sprzedaży mieszkania trwała prawie pół roku, czyli prawie cztery razy dłużej niż w Lublinie. Sopot jest jednak specyficzną lokalizacją na nieruchomościowej mapie kraju.

Prestiżowa lokalizacja niesie za sobą ceny ofertowe znacznie przekraczające 8 tys. zł za m kw., co zniechęca do zakupów osoby mające problemy w zdobyciu finansowania. W Gdańsku i Gdyni na sprzedaż mieszkania oczekiwano odpowiednio 140 i 151 dni. Nieco szybciej sprzedawały się mieszkania w Warszawie - 138 dni. To jednak średnia dla całego roku.

Wraz z końcem 2012 r. wydłużał się jednak czas sprzedaży i w końcówce dla Warszawy wyniósł 154 dni. W innych największych polskich miastach (np. Wrocław, Kraków) czas oczekiwania na transakcję przekracza 100 dni. _ - Najlepszą taktyką jest w tej sytuacji rozsądne rynkowe podejście do określenia ceny ofertowej już na samym początku sprzedaży. Źle skalkulowana cena spowoduje brak zainteresowania i przeciągający się czas sprzedaży - _komentuje Mariusz Kania, prezes Metrohouse.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcesz sprzedać mieszkanie? Tyle to potrwa Czas potrzebny do sprzedania nieruchomości, może być wskaźnikiem sytuacji na rynku mieszkaniowym. Zobacz jak się zmienił.
Tam ceny mieszkań nie będą już spadać? Spadki stawek transakcyjnych nie są takie wysokie, jak by wynikało z obliczeń niektórych analityków rynku.
Kupujesz mieszkanie? Zobacz na jakie upusty możesz liczyć W internecie roi się od porad, by twardo negocjować cenę. Sprawdź, czy negocjacje faktycznie przynoszą korzyści nabywcom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)