Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sprzedaż detaliczna poniżej oczekiwań

0
Podziel się

W kwietniu spadła o 1,6 proc. wobec prognozowanego wzrostu o 1,3 procent.

Sprzedaż detaliczna poniżej oczekiwań
(phototram/CC/Flickr)
bEhXxOUl

Sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 5,6 proc. w ujęciu miesięcznym oraz o 1,6 proc. rok do roku, podał Główny Urząd Statystyczny.

- _ To pierwszy spadek sprzedaży w ujęciu rocznym od kwietnia 2005 roku. Wtedy jednak spadek wynikał wyłącznie z efektu bazy statystycznej – w kwietniu 2004 roku mieliśmy do czynienia z gromadzeniem zapasów przed przystąpieniem do UE _ - podsumowuje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.

W marcu sprzedaż detaliczna wzrosła w ujęciu rocznym o 8,7 procent.

bEhXxOUn

W kwietniu najszybciej rosła sprzedaż w działach: _ paliwa stałe, ciekłe i gazowe _ oraz _ meble, RTV, AGD _ - po 17,0 proc. rok do roku, zaś największe spadki odnotowano w działach: _ prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach _ - o 20,1 proc. oraz _ pozostałe _ - o 10,3 procent.

- _ Tym razem słabe dane mogą być wynikiem żałoby narodowej. Wskazują na to szczególnie słabe wyniki w kategoriach sprzedaży dóbr wyższego rzędu – samochodów, odzieży czy książek. Teza ta zostanie zweryfikowana jednak dopiero po danych za maj _ - uważa Kwiecień.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie, przewidywało, że sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 1,3 procent (prognozy wahały się od -3,9 do +3,9 procent).

bEhXxOUO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)