Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sprzedaż gazu LPG w Polsce spadła

0
Podziel się

W 2009 roku sprzedano 2,3 tys. ton gazu LPG, czyli o 2,9 proc. mniej
niż rok wcześniej.

Sprzedaż gazu LPG w Polsce spadła
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bDABrBIR

W 2009 roku w Polsce sprzedano 2,3 tys. ton gazu LPG. To o 2,9 proc. mniej niż rok wcześniej. Zdaniem ekspertów rynek jest pełny, ale przy współpracy z producentami samochodów i przy wsparciu rządów - mógłby rosnąć dalej.

_ - Na ten spadek wpłynął spadek sprzedaży autogazu _ - powiedział podczas prezentacji rocznego raportu rynku LPG przewodniczący Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP) Sylwester Śmigieł. Dodał, że chociaż zwiększa się liczba nowych samochodów napędzanych autogazem, to jednak zużywają one mniej paliwa niż stare auta.

Główny udział w całkowitej sprzedaży gazu skroplonego LPG miał w 2009 r. gaz do napędu samochodów tzw. autogaz (73,8 proc), następnie butle *(15,6 proc,) a na końcu *gaz do zbiorników używany do ogrzewania (10,6 proc.). W ubiegłym roku zamontowano 140 tys. nowych instalacji gazowych w samochodach; w sumie - według danych POGP - po Polsce jeździ ponad 2 mln samochodów na autogaz. Kolejny rok spadała natomiast liczba stacji LPG; w ubiegłym było ich 6050, czyli o 300 mniej niż w 2008 r.

bDABrBIT

Śmigieł zauważył natomiast, że od kilku lat obserwowany jest wzrost liczby przydomowych instalacji gazowych i zbiorników LPG. W ubiegłym roku sprzedaż gazu w zbiornikach wzrosła o 6,5 proc., a autogazu spadła o 3,7 proc. W 2009 r. sprzedano też o 5,3 proc. mniej gazu w butlach.

Ceny sprzedaży gazu LPG ustabilizowały się po spadku na początku ubiegłego roku. _ - Ceny autogazu oscylowały na poziomie 2 zł _ - podał przewodniczący POGP. Dzięki porównaniu z cenami benzyny - jego zdaniem - wciąż opłaca się zakładać instalacje LPG w samochodach. Poinformował ponadto, że stowarzyszenie otrzymało deklarację od ministra finansów, że w najbliższym czasie nie będzie zmieniana stawka akcyzowa na LPG.

W opinii ekspertów, dane o rynku LPG w Polsce świadczą o jego dojrzałości. Podobnie sytuacja wygląda na świecie m.in. w Korei; są jednak wyjątki. Dyrektor zarządzający World LP Gas Association James Rockall podał przykład Turcji, gdzie po spadku rynek znów zaczął przyrastać - dzięki współpracy z firmami motoryzacyjnymi, które produkują modele od razu przystosowane do autogazu. Podkreślił też rolę wsparcia rządowego.

bDABrBIZ
bDABrBJu
Źródło:
KOMENTARZE
(0)