Notowania

rynek paliw
19.09.2013 20:20

Stacje paliw sprzedają coraz więcej autogazu

Portugalscy kierowcy zastępują coraz chętniej benzynę i olej napędowy tańszym autogazem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Jego sprzedaż w pierwszej połowie bieżącego roku przekroczyła już na portugalskich stacjach tankowania 14 tys. ton.

Spadająca siła nabywcza klientów oraz liczne w ostatnich latach podwyżki cen benzyny doprowadziły do zwiększonego popytu na autogaz w Portugalii. Ocenia się, że jazda na LPG w tym kraju może przynieść w ciągu roku oszczędności rzędu 900-2000 euro, zaś w przypadku diesla 400-1000 euro.

Aktualna cena autogazu na portugalskich stacjach paliw oscyluje wokół 80 centów za 1 litr, zaś benzyny bezołowiowej 95 - 1,76 euro, a oleju napędowego - 1,42 euro._ - Wzrost sprzedaży autogazu jest zjawiskiem ściśle związanym z dotykającym portugalską gospodarkę od 2008 r. kryzysem. W ostatnich latach nastąpiło zarówno zwiększenie sprzedaży tego paliwa na stacjach tankowania, jak również popytu na auta z instalacjami LPG. Oba zjawiska potwierdzają, że ubożejący portugalski klient poszukuje dziś alternatywnych paliw wobec benzyny i diesla _ - poinformował przewodniczący Portugalskiego Stowarzyszenia Firm Paliwowych (APETRO) Antonio Comprido.

Z szacunków Generalnej Dyrekcji Energii (DNE) w Lizbonie wynika, że pomiędzy latami 2010 i 2012 sprzedaż autogazu zwiększyła się w tym iberyjskim kraju o 12,5 proc. Tylko od stycznia do czerwca br. kierowcy kupili 14 tys. ton LPG, czyli o 5,1 proc. więcej w porównaniu z pierwszą połową ub.r. Ilość ta stanowi już połowę sprzedawanej w Portugalii benzyny.

Zwiększony popyt na autogaz widoczny jest również w szybko rozwijającej się w Portugalii sieci stacji tankowania LPG, która liczy już 200 obiektów. 60 z nich należy do największej portugalskiej spółki paliwowej Galp Energia.

_ - W tym roku nasza firma uruchomiła już 5 kolejnych punktów tankowania autogazu Galp. Kolejne dwie tego typu placówki powinny powstać do grudnia bieżącego roku _ - poinformował Rui Costa z biura prasowego spółki Galp Energia.

Zdaniem ekspertów znaczny wpływ na zwiększenie popytu na LPG miała przyjęta w tym roku w Portugalii ustawa zdejmująca z właścicieli aut napędzanych tym paliwem ograniczenia w parkowaniu i obowiązek umieszczania na samochodzie dużych znaków informujących o zasilaniu autogazem. W ponad 10-milionowej Portugalii działa około 1800 stacji paliw. Najwięcej z nich - 800 placówek - działa pod szyldem Galp.

Czytaj więcej w Money.pl
Portugalia liczy zyski. Jest dużo lepiej Od stycznia do czerwca br. wpływy portugalskiego sektora turystycznego przekroczyły kwotę 3,7 mld euro, co oznacza wzrost o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2012 r.
Najlepsze dane w historii. Portugalia wychodzi z kryzysu? Ekonomiści nie kryją zaskoczenia. Zazwyczaj bowiem aktywność podczas okresu wakacyjnego spada.
Banki odmówiły kredytów wartych 35 mld euro Działające na terenie Portugalii banki ograniczyły wypłatę kredytów.
Tagi: rynek paliw, autogaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz