Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stan wyjątkowy w Egipcie jutro zostanie zniesiony

0
Podziel się

Stan wyjątkowy pozwalał władzom między innymi na dokonywanie aresztowań bez oficjalnego nakazu sądu czy na przeszukania prywatnych mieszkań.

Stan wyjątkowy w Egipcie jutro zostanie zniesiony
(AP/Fotolink/East News)
bEqoNPeJ

Trwający w Egipcie od trzech miesięcy stan wyjątkowy i godzina policyjna jutro zostaną zniesione - poinformowały władze w Kairze. Rząd podjął tę decyzję po otrzymaniu stosownych dokumentów od stołecznego sądu.

_ - Stan wyjątkowy i godzina policyjna zakończą się jutro _ - powiedział dziś po posiedzeniu rządu minister rozwoju administracyjnego Hani Mahmud. Poinformował też, że władze czekały z decyzją w tej sprawie na dostarczenie oficjalnego wyroku sądu.

Sąd w Kairze przypomniał wczoraj, że stan wyjątkowy wprowadzono 14 sierpnia tego roku, a następnie przedłużono go o dwa miesiące 12 września. W związku z tym powinien przestać obowiązywać już we wtorek 12 listopada, a nie tak jak początkowo uważały władze - w czwartek 14 listopada. We wtorek władze zapowiedziały, że wprowadzą wyrok w życie, jednak najpierw muszą otrzymać oficjalne postanowienie sądu w tej sprawie.

bEqoNPeL

Stan wyjątkowy pozwalał władzom między innymi na dokonywanie aresztowań bez oficjalnego nakazu sądu czy na przeszukania prywatnych mieszkań.

Minister Mahmud poinformował także, że referendum w sprawie nowej konstytucji zostanie przeprowadzone pod koniec grudnia bieżącego roku albo na początku stycznia 2014 roku.

50-osobowa komisja pracuje już nad poprawieniem treści poprzedniej ustawy zasadniczej, którą przyjął rząd zdominowany przez islamistów. Na szefa komisji wybrano byłego ministra spraw zagranicznych Amra Musę.

Władze wprowadziły restrykcje 14 sierpnia po zamieszkach wywołanych protestami w obronie obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego, wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego. Po odsunięciu Mursiego od władzy nowy rząd rozpoczął represje wobec Bractwa i jego sojuszników. Ponad tysiąc osób, głównie zwolenników byłego prezydenta, straciło życie, a około 2 tys. członków Bractwa zostało aresztowanych. Wielu z nich skazano na długoletnie więzienie.

bEqoNPeR
Czytaj więcej w Money.pl
Tajne miejsce procesu Mursiego Władzie Egiptu nie chcą, żeby przed sądem gromadzili się zwolennicy odsuniętego prezydenta.
Egipski rząd osłabił Bractwo Muzułmańskie Jest to kolejny krok władz na drodze do eliminacji Bractwa z egipskiej sceny politycznej.
Egipt przed kolejnymi ważnymi wyborami Wybory parlamentarne mogłyby się odbyć między lutym a marcem przyszłego roku.
bEqoNPfm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)