Notowania

protest kolejarzy
05.07.2011 06:38

Stanęły pociągi. Skończył się strajk ostrzegawczy na kolei

O godzinie 7 zatrzymały się dziś wszystkie pociągi Przewozów Regionalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Wojciech Pacewicz)

O godzinie 7 zatrzymały się dziś wszystkie pociągi Przewozów Regionalnych. Związkowcy i przedstawiciele władz spółki nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie podwyżek płac dla załogi.

aktualizacja: 10:07

Strajk ostrzegawczy zaplanowano między godz. 7 a 9 rano. Związkowcy zatrzymali pociągi Przewozów Regionalnych - największego polskiego kolejowego przewoźnika pasażerskiego. Pociągi stanęły na stacjach węzłowych, gdzie organizowano akcje protestacyjne. Zgodnie z zapowiedziami związkowców, zatrzymanych miało zostać kilkadziesiąt pociągów.

Przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek poinformował, że poza maszynistami, którzy przerwali na dwie godziny prace, zastrajkowali też inni pracownicy spółki. _ - Teraz mam nadzieję, że ruch szybko wróci do normy. Liczymy także, że ten strajk otworzy oczy marszałkom województw i ministerstwu infrastruktury na problemy Przewozów Regionalnych. Musimy zacząć rzetelny dialog o roli i organizacji spółki _ - powiedział związkowiec.

Dodał, że mimo protestu jechały dwa pociągi: InterRegio z Krakowa do Warszawy, który ruszył w trasę ze względu na dużą liczbę pasażerów i międzynarodowy z Niemiec do Szczecina, aby nie narażać przewoźnika na dodatkowe straty.

Miętek poinformował, że związki domagają się podwyżki płac o 280 zł na osobę. Związki chcą także otrzymać konkretne propozycje poprawy sytuacji finansowej spółki oraz polepszenia oferty przewozowej. Chodzi o to, żeby Przewozy Regionalne było stać na podwyższenie pracownikom płac.

_ - Strajk nie jest dla nas celem _ - przekonywał Miętek. - _ Chcemy zwrócić uwagę właścicieli, by zainwestowali w spółkę, która spełnia podstawowe potrzeby przewozowe obywateli _ - mówił. Zwracał uwagę, że początkujący maszynista zarabia 1,4-1,6 tys. zł brutto. - _ To nie są pieniądze, dla których ludzie przyjdą pracować na kolei _ - zaznaczał. Dodał, że średnia wieku maszynistów to 50 lat - niskie płace zniechęcają, jego zdaniem, do pracy na kolei, przez co tworzy się luka pokoleniowa.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t137354.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ponad;1;mln;zl;kar;za;chaos;na;kolei,39,0,814887.html) Ponad 1 mln zł kar za chaos na kolei - Protest nie jest wymierzony przeciw podróżnym _ - przekonywał związkowiec. Wyjaśnił, że strajk ostrzegawczy został zaplanowany w wakacje, po zakończeniu porannego szczytu przewozowego, tak żeby był jak najmniej dotkliwy dla pasażerów. Związkowcy podkreślają również, że protest nie ma podłoża politycznego.

Prezes spółki Małgorzata Kuczewska-Łaska, powiedziała, że przewoźnika nie stać na podwyżki, jakich domagają się związki. - _ Możemy zaproponować podwyżkę rzędu 130 zł, ale dopiero od początku października _ - powiedziała. Dodała, że na takie podwyżki spółka musiałaby do końca roku przeznaczyć około 11 mln zł. Podwyższyłoby to planowaną stratę spółki za ten rok z 30 mln zł do ponad 40 mln zł.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t88057.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemieccy;kolejarze;znow;strajkuja,229,0,775909.html) Niemieccy kolejarze znów strajkują
Miętek zaznaczył, że propozycja zarządu spółki, by podnieść płace o 130 zł do października, jest nie do przyjęcia. Zwrócił uwagę, że załoga Przewozów Regionalnych ma najniższe pensje z pracowników wszystkich spółek przewozowych i nie dostała podwyżek od trzech lat. Tymczasem w innych spółkach podwyżki były - Miętek wyliczał, że 120 zł podwyżki dostali pracownicy PKP Intercity, a pracownicy PKP Cargo - 130 zł.

Związkowcy zwracają uwagę, że dzisiejszy protest to strajk ostrzegawczy. Miętek powiedział, że jeśli postulaty związkowców nie zostaną spełnione do 8 lipca, to wśród załogi przewoźnika będzie przeprowadzone referendum strajkowe. - _ Jeśli wynik będzie pozytywny, to nie zawahamy się przed strajkiem generalnym _ - zapowiedział.

Przewozy Regionalne to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Spółka należy do samorządów 16 województw i zatrudnia około 13,5 tys. pracowników. W wyniku restrukturyzacji, od grudnia 2008 r. zatrudnienie spadło o około 3 tys. osób. Od stycznia do maja z usług przewoźnika skorzystało 47,5 mln pasażerów. Przewozy Regionalne uruchamiają dziennie ponad 2,5 tys. pociągów, głównie na trasach lokalnych i regionalnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t75774.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strajk;kolejarzy;jutro;stana;pociagi,191,0,865727.html) Strajk kolejarzy. Jutro staną pociągi Około 100 pociągów należących do Przewozów Regionalnych zatrzyma się jutro rano pomiędzy 7 a 9 rano.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t84496.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejarze;zapowiadaja;strajk;ostrzegawczy,95,0,859487.html) Kolejarze zapowiadają strajk ostrzegawczy Związkowcy domagają się podwyżki płac i grożą wstrzymaniem pociągów przewoźnika na dwie godziny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t113220.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strajk;sparalizuje;chechy;stana;wszystkie;pociagi,190,0,851646.html) Strajk sparaliżuje Chechy. Staną wszystkie pociągi Chęć udziału w proteście przeciwko rządowym reformom systemu socjalnego i emerytalnego - według związków - wyraziło 120 tysięcy ludzi.
Tagi: protest kolejarzy, kolej, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz