Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stanisław Kalemba nakłania do współpracy polsko-czeskiej w gospodarce żywnością

0
Podziel się:

Kalemba zapowiedział, że 13 maja w Polsce odbędzie się spotkanie premierów Polski i Czech.

Stanisław Kalemba nakłania do współpracy polsko-czeskiej w gospodarce żywnością
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Polskie i czeskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności powinny ściślej współpracować ze sobą i wyjaśniać wszystkie wątpliwości bezpośrednio, a nie poprzez media - uważa minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Kalemba spotkał się w Pradze z czeskim ministrem rolnictwa Peterem Bendlem. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo żywności i jakość polskich produktów spożywczych. Po spotkaniu obaj ministrowie podpisali komunikat w sprawie zacieśnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i jakości żywności.

_ - Organy nadzoru funkcjonujące w dziedzinie kontroli żywności będą współpracowały w duchu obowiązujących europejskich przepisów prawnych i będą sobie nawzajem przekazywać wszystkie niezbędne informacje prowadzące do zapobieżenia wyprowadzaniu zdrowotnie wadliwej lub złej jakości żywności na rynek w obu państwach. Do takiej wymiany informacji wykorzystywany będzie przede wszystkim Europejski System Szybkiego Ostrzeżenia dla Żywności i Pasz (RASFF) lub inne formy wzajemnej komunikacji _ - czytamy w komunikacie.

Uzgodniono również, że media będą powiadamiane dopiero wówczas, jeżeli wynik kontroli urzędowej nie będzie wzbudzał żadnych wątpliwości.

Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej w Pradze, zorganizowanej po spotkaniu, że polska żywność spełnia wszystkie unijne normy, podobnie jak żywność czeska. Dodał, że przypadki nieprzestrzegania norm zdarzają się we wszystkich krajach UE, a ich liczba w Polsce oraz w Czechach nie odbiega od średniej unijnej._ - Jestem przekonany, że nasza wzajemna współpraca zostanie wzmocniona _ - powiedział minister.

Kalemba uważa, że w przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności powinny kontaktować się bezpośrednio ze sobą i wyjaśniać wszystkie wątpliwości. Podkreślił, że inspekcje sanitarne lub weterynaryjne powinny mieć możliwość kontroli zakwestionowanego produktu.

_ - Strona czeska jest otwarta na współpracę. Temat jakości żywności to dla nas sprawa priorytetowa _ - powiedział na konferencji Bendl. Podkreślił, że nie ma nagonki na polską żywność. _ - Dbamy o jakość i bezpieczeństwo żywności dla naszych konsumentów. Ten cel przyświeca zarówno Czechom, jak i Polakom _ - zapewnił. Dodał również, że strona polska i czeska będą dążyły do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości w sprawie jakości żywności.

Kalemba zapowiedział, że 13 maja w Polsce odbędzie się spotkanie premierów Polski i Czech. Zaplanowano również rozmowy ministrów rolnictwa obu państw. Natomiast 16 i 17 maja br. w Krakowie ma się odbyć spotkanie Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Bendla.

Czytaj więcej w Money.pl
Kalemba: "będę prowadził twarde rozmowy z Czechami o polskiej żywności" Zdaniem ministra, Polacy powinni dbać o jakość żywności już na terenie swego kraju. Jeśli Polska chce poprawić wizerunek polskiej żywności, musi coś w tym kierunku zrobić.
To przyniosło wzrost gospodarczy w Polsce Zdecydowana większość ekspertów ekonomicznych i analityków jest przekonana, że było to bardzo korzystne dla naszej gospodarki, a tym samym dla nas wszystkich.
Polacy bogatsi niż Węgrzy, Słowacy i Czesi? Większość Polaków (63 proc.) uważa, że w 2013 r. ich sytuacja ekonomiczna się nie zmieni; 18 proc. przewiduje poprawę, a 19 proc. pogorszenie
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)