Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Statoil zbuduje unikalną fabrykę. Na dnie morza

0
Podziel się:

Statoil zamierza zbudować instalację sprężania gazu na dnie morza, na polu
wydobywczym Gulfaks.

Statoil zbuduje unikalną fabrykę. Na dnie morza
(Reporter)

Statoil zamierza zbudować instalację sprężania gazu na dnie morza, na polu wydobywczym Gulfaks. Pozwoli ona na zwiększenie wydobycia surowca. Zaprojektuje ją i wykona firma Framo Engineering.

Będzie to jedna z pierwszych tego typu instalacji na świecie. _ - Kompresja gazu na dnie morza to istotny krok w naszych wysiłkach zwiększenia wydobycia gazu na kilku polach wydobywczych - _wyjaśnia wiceprezes ds. technologii Statoil Siri Espedal Kindem.

Wraz ze wzrostem wydobycia na określonym polu, ciśnienie występujące w złożu zmniejsza się i otwory wiertnicze wymagają urządzeń kompresyjnych, po to, żeby wydobywać więcej gazu. Wskaźnik wydobycia na polu Gulfaks wynosi obecnie 62 proc., a wybudowanie instalacji pozwoli na zwiększenie go do 74 proc.

Jak tłumaczy Jannicke Nilsson, która w Satoil odpowiedzialna jest za wydobycie w zachodniej części Morza Północnego, w złożu Gulfaks pozostały znaczne ilości gazu, które nie mogą być wydobyte z wykorzystaniem obecnie zainstalowanych tam urządzeń. _ - Podwodna kompresja jest jedną z naszych głównych strategii, które mają służyć zwiększeniu wydobycia z pól na norweskim szelfie kontynentalnym _ - zaznaczyła.

Jest to pierwszy kontrakt pomiędzy Statoil a Framo Engineering na wykonanie tego typu instalacji, warty prawie 0,9 mld norweskich koron. Umowa została podpisana do listopada 2015 roku.

Gulfaks to pole wydobywcze gazu i ropy na Morzu Północnym. Złoże zostało odkryte w 1979 roku na głębokości 135 metrów. W pobliżu znajdują się pola Rimfaks, Skinfaks i Gullveig.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)