Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
02.10.2005 19:58

Statuetka Nike dla Andrzeja Stasiuka

Nagrodę literacką Nike otrzymał Andrzej Stasiuk za powieść "Jadąc do Babadag". To książka o podróżach przed Słowację, Bułgarię, Rumunię, Albanię, Mołdawię, kraje dawnej Jugosławii, węgierską prowincję. Z dziennika podróżnego wyrasta rozprawa o Europie Środkowej, jej kulturze i mieszkańcach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Laureat otrzymał statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły oraz czek na 100 tysięcy złotych.

Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach. Laureatowi gratulował prezydent Aleksander Kwaśniewski. Obradom jury nagrody przewodniczył Henryk Bereza.

Czytelnicy w plebiscycie "Gazety Wyborczej" za najlepszą uznali książkę Ryszarda Kapuścińskiego "Podróże z Herodotem".

Wśród siedmiu finalistów znalazły się także reportaże "My z Jedwabnego" Anny Bikont i "Wyjątkowo długa linia" Hanny Krall, tomy poezji: "Cała w piachu" Dariusza Suski i "Wyjście" Tadeusza Różewicza oraz "Goldi" Ewy Kuryluk .

Nagroda Literacka NIKE, najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w Polsce, jest przyznawana dla najlepszej polskiej książki od roku 1997. W ubiegłych latach jej laureatami byli: Wiesław Myśliwski, Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch, Joanna Olczak-Ronikier i Jarosław Marek Rymkiewicz.

NIKE jest przyznawana corocznie w październiku za książkę roku poprzedniego. Zwycięzca jest wyłaniany w trzyetapowym konkursie. Pierwszy etap to 20 nominacji, które są ogłaszane w maju, drugi to wybór siedmiu finalistów, podawany do wiadomości we wrześniu. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia i do tego momentu ani laureat, ani finaliści nie znają wyniku.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz