Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stawki VAT 2011 idą w górę. Jest podpis prezydenta

0
Podziel się

Bronisław Komorowski podpisał ustawę okołobudżetową. Podwyżka czeka nas już od stycznia.

Stawki VAT 2011 idą w górę. Jest podpis prezydenta
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)
bDyKkCOd

Bronisław Komorowski podpisał ustawę okołobudżetową, która podnosi od stycznia podstawową stawkę podatku VAT z 22 do 23 proc. - poinformowała kancelaria prezydenta.

Do końca grudnia 2013 roku będą też obowiązywać trzy nowe stawki VAT: 5, 8 i 23 proc. Wprowadzona zostanie 5-proc. stawka na żywność, książki i czasopisma specjalistyczne. Minister finansów będzie mógł obniżyć z 8 proc. do 7 proc. stawkę VAT na niektóre towary i usługi. Uprawnienie to będzie mu przysługiwało jedynie do końca stycznia 2011 roku Chodzi np. o podatek na prasę, która do dystrybucji trafi do końca grudnia 2010 roku (np. tygodniki czy miesięczniki), czyli jeszcze przed podwyżką VAT, a będzie sprzedawana w 2011 roku, czyli po podwyżce.

Ustawa zawiera też zapis, chroniący przedsiębiorców świadczących tzw. usługi ciągłe, np. dostawców prądu, przed koniecznością wystawiania i wysyłania klientom setek tysięcy korekt faktur VAT, co byłoby konieczne po wprowadzeniu podwyżki podatku.

bDyKkCOf

Inny zapis pozwala na zmianę taryf dla usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków, z powodu zmiany stawki VAT, bez konieczności zatwierdzania ich przez radę gminy.

Ustawa okołobudżetowa, związana z realizacją budżetu na przyszły rok, zmienia kilkanaście ustaw i oprócz zmiany stawek VAT m.in. obniża zasiłek pogrzebowy, podnosi ulgi na przejazdy komunikacją dla studentów czy niewidomych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t99254.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/podwyzka;vat;juz;prawie;pewna;czeka;tylko;na;prezydenta,154,0,712346.html) Podwyżka VAT już prawie pewna. Czeka tylko na prezydenta Senatorowie zaakceptowali podniesienie VAT o 1 pkt proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t22022.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/klopotek;wysadzimy;w;powietrze;pomysl;podniesienia;vat,32,0,691488.html) Kłopotek: Wysadzimy w powietrze pomysł podniesienia VAT
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t97448.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/poslowie;dostali;do;rak;projekt;budzetu,156,0,684444.html) Posłowie dostali do rąk projekt budżetu Debata zaplanowana została na następny czwartek - mówi Grzegorz Schetyna.
bDyKkCOG
wiadomości
kraj
KOMENTARZE
(0)