Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Steinhoff: Gazprom kurka nie zakręci, ale źle negocjowaliśmy

0
Podziel się:
Steinhoff: Gazprom kurka nie zakręci, ale źle negocjowaliśmy

Money.pl: Za miesiąc skończą się dostawy gazu, który dostajemy z Rosji na mocy obowiązującego teraz kontraktu. Nowej umowy do tego czasu raczej nie będzie. Gazprom zakręci kurek i 20. października gaz zza wschodniej granicy przestanie do nas płynąć?

Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki: Nie. Nikt kurka nie zakręci. Będziemy dalej dostawali tyle gazu, ile mamy zapisane w ramach kontraktu jamalskiego.

Ale to i tak mniej niż potrzebujemy. Sytuacja robi się coraz bardziej poważna?

Oczywiście, że tak. Jeżeli PGNiG ostrzega, że będą ograniczenia dostaw gazu dla przedsiębiorstw, to tę opinię należy traktować poważnie. Oni mają doskonałe rozeznanie w sytuacji.

To są problemy realne. Cały czas brakuje nam około 2,5 mld metrów sześciennych gazu. To jest ta część, którą dostarczał nam RosUkrEnergo (Rosyjsko-ukraiński pośrednik wyeliminowany w 2009 r. z handlu gazem m.in. z Polską. Spółka przesyłała nam 2,3 mld m sześć. surowca rocznie - red.) i o nią teraz trwa spór.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t39819.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/wozniak;w;sprawie;gazu;postawmy;rosjan;pod;sciana,67,0,672579.html) Woźniak: W sprawie gazu postawmy Rosjan pod ścianą Przeciąganie negocjacji nie jest też korzystne dla Rosjan. Przecież żeby zarabiać, muszą sprzedawać gaz.

Ta sytuacja dowodzi jednego, że rynek gazu nie podlega normalnym rynkowym regułom. Rosjanie nie myślą kategoriami rynkowymi. Rynek gazu to splot geograficznych możliwości transportowych i interesów politycznych. To powoduje, że Rosjanie, jako główny dostawca gazu w regionie, są w pozycji uprzywilejowanej.

Czy w takim razie dobrze, że w negocjacje włączyła się Komisja Europejska? Pojawiły się komentarze, że postępowanie Komisji osłabia pozycję Polski w negocjacjach z Rosją.

Bardzo dobrze, że włączyła się Komisja Europejska. Jej wsparcie w negocjacjach nie jest osłabieniem polskiej pozycji, ale wręcz jej wzmocnieniem. Z dostawcami rosyjskimi powinniśmy dyskutować jako Europa i to jest krok w dobrą stronę.

Dzięki temu zmierzamy do osiągnięcia jednolitej polityki unijnej w kwestii gazu, czyli do uzyskania możliwości odsprzedaży nadwyżek gazu w ramach europejskiego rynku, czy też do udostępnienia gazociągów podmiotom trzecim.

[ ( http://static1.money.pl/i/h//61/109373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pod;koniec;roku;moze;zabraknac;gazu;dla;fabryk,216,0,678616.html) Pod koniec roku może zabraknąć gazu dla fabryk Ale KE dopiero teraz domaga się udostępnienia gazociągu. W przypadku Nord Stream takich zastrzeżeń nie było. Czy to nie jest działanie na szkodę Polski?

Zarzut ten jest absurdalny, ponieważ gazociąg północny nie przebiega przez terytorium żadnego z państw Unii Europejskiej. Dlatego nie podlega takim regulacjom jak gazociąg przebiegający przez terytorium Polski.

Zresztą polscy eurodeputowani sami zabiegali o wprowadzenie takich rozwiązań. To jest racjonalne działanie i krok w dobrą stronę.

Wczoraj prezes PGNiG poinformował, że niedobory gazu mogą pojawić się już na przełomie października i listopada. Jednocześnie stwierdził, że nie udało się nigdzie dokupić brakującego surowca. Czy to znaczy, że nasi sąsiedzi nie chcą z nami handlować?

To jest raczej kwestia zakazu reeksportu gazu i formuły _ bierz i płać _ narzucanej przez Gazprom. W efekcie, jeżeli Niemcy mają nadwyżki gazu, których nie wykorzystują, nie mogą ich nam odsprzedać. To jest właśnie jeden z mechanizmów, z którymi walczyć chce Komisja Europejska.

Jak Pan ocenia sposób prowadzenia negocjacji przez stronę Polską? Umowa była już parafowana i nagle włącza się Komisja Europejska, która ją kwestionuje.

To jest przejaw pewnej niespójności urzędniczej. Przecież można by tego zamieszania uniknąć, gdybyśmy wcześniej skonsultowali się z Komisją. Powinien to wyłapać pion, który odpowiada za kontakty z Unią Europejską. Do niedawna funkcję tę pełnił Komitet Integracji Europejskiej, a teraz jest to jeden z departamentów MSZ i myślę, że tam doszło do niedopatrzenia.

Wątpliwości budzi również sposób prac nad tą umową. Tak ważny dokument załatwiany jest w trybie obiegowym. Tymczasem powinien być rozpatrywany w ramach uzgodnień międzyresortowych, co przyspieszyłoby pracę i pozwoliłoby uniknąć takich niedopatrzeń, jak zastrzeżenia zgłoszone przez Komisję.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa;gazowa;to;wielkie;ustepstwo;na;rzecz;rosji,110,0,672110.html) Umowa gazowa to wielkie ustępstwo na rzecz Rosji? Tzw. raport Naimskiego ma nieść bardzo niekorzystne dla rządu informacje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t75545.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;nadal;niechetna;polsko-rosyjskiej;umowie;gazowej,241,0,665073.html) Unia nadal niechętna polsko-rosyjskiej umowie gazowej Zdaniem Waldemara Pawlaka urzędnicy KE są sceptyczni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t6848.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gudzowaty;przy;nord;stream;przegralismy;z;ue;nie;z;rosja,197,0,607173.html) Gudzowaty: Przy Nord Stream przegraliśmy z UE, nie z Rosją Dzisiaj rusza budowa Gazociągu Północnego, który ominie Polskę. Można tego było uniknąć.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)