Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stocznia Gdańsk w tarapatach. Ogranicza...

0
Podziel się:

Stocznia Gdańsk SA ogranicza produkcję statków i zamierza bardziej niż dotychczas skoncentrować się na produkcji konstrukcji stalowych i wież wiatrowych.

Stocznia Gdańsk w tarapatach. Ogranicza...
(pyrator/CC/Flickr)

Stocznia Gdańsk SA ogranicza produkcję statków i zamierza bardziej niż dotychczas skoncentrować się na produkcji konstrukcji stalowych i wież wiatrowych. Z powodu kłopotów finansowych ma być zwolnionych 150 osób.

W Stoczni Gdańsk SA w piątek został zwodowany prom _ Bergensfjord _ dla armatora z Norwegii.

Członek Zarządu Stoczni Gdańsk SA, Adam Zaczeniuk zapewniał dziennikarzy podczas uroczystości, że nie jest to ostatnie wodowanie w stoczni. _ - Do końca roku zakład ma kontrakty na przynajmniej dwie jednostki, kontynuowana jest budowa gazowca i kilku mniejszych jednostek _ - tłumaczył.

Przyznał, że _ przejściowo stocznia na pewno znacząco zmniejszy skalę budowy statków ze względu na to, że jest to dziś najtrudniejszy segment ze wszystkich, w których zakład działa _. _ - Nasza sytuacja jest trudna, jesteśmy po kilku latach kryzysu w produkcji okrętowej i jest kilkudziesięcioprocentowy spadek cen statków _ - dodał.

Poinformował, że ze względu na trudną sytuację, do końca czerwca zwolnionych zostanie około 150 osób, czyli około 40 procent wszystkich osób zatrudnionych poza produkcją.

Zaczeniuk powiedział, że stocznia zamierza teraz bardziej niż dotychczas skoncentrować się na produkcji konstrukcji stalowych i wież wiatrowych.

_ - W tej chwili opracowywany jest nowy plan restrukturyzacji dla Komisji Europejskiej, według którego zakład skupi się na produkcji konstrukcji stalowych i wież wiatrowych _ - wyjaśnił.

Zgodnie z planem restrukturyzacji zaakceptowanym przez KE w 2009 roku, działalność przedsiębiorstwa miała być oparta na trzech rodzajach produkcji: stoczniowej, budowie dużych konstrukcji stalowych oraz wież dla elektrowni wiatrowych.

Zapewnił, że w produkcji konstrukcji stalowych i wież wiatrowych stocznia ma kontrakty i co robić. - _ Współpracujemy z najlepszymi europejskimi firmami, np. zaczynamy realizację kontraktu na produkcję wież wiatrowych dla firmy Nordex _ - tłumaczył. Ujawnił, że zakład ma zlecenia na produkcję kilkudziesięciu wież wiatrowych do końca roku.

Stocznia wystawiła też na sprzedaż ok. 18 ha gruntu i ok. 35 ha działek wodnych na tzw. froncie wyspy Ostrów. Chodzi m.in. o teren, gdzie znajduje się budynek zarządu. - _ Chcemy sprzedać część nieoperacyjnych aktywów, które nie są niezbędne dla zakładu do prowadzenia działalności _ - tłumaczy.

Trwają też rozmowy dotyczące dokapitalizowania stoczni przez właścicieli, czyli ukraiński Donbas i Agencję Rozwoju Przemysłu. Zaczeniuk odmówił wypowiedzi na ten temat.

Zwodowany w piątek prom pasażersko-samochodowy _ Bergensfjord _ jest jedenastą jednostką dla norweskiego armatora Bergen Group Fosen. Jednostka o długości 170 metrów i szerokości 27,5 metrów będzie mogła przewozić 1500 pasażerów oraz 600 samochodów osobowych na dziesięciu pokładach. Na promie będzie sześć sal konferencyjnych, dziewięć punktów gastronomicznych, dwie sale gier oraz kasyno i sklep wolnocłowy.

W Gdańsku wykonany został kadłub częściowo wyposażony m.in. w bulaje, trapy, włazy i drzwi. Zostały też zamontowane systemy: rurarskie, silników głównych, agregatów prądotwórczych oraz wałów napędowych. Pozostałe prace wyposażeniowe będą wykonane w stoczni w Norwegii. Jesienią _ Bergensfjord _ ma zacząć obsługiwać trasę Bergen - Stavanger - Hirtshals - Langesund.

Zakład należy do dwóch akcjonariuszy: spółki Gdańsk Shipyard Group (w 75 proc.) i Agencji Rozwoju Przemysłu SA (w 25 proc.). Gdańsk Shipyard Group jest spółką kontrolowaną przez większościowego ukraińskiego udziałowca ISD Polska, który kupił udziały w stoczni pod koniec 2007 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Brama z Leninem dzieli. "Plugawe nazwisko" Nie zakończył się spór wokół bramy gdańskiej stoczni.
Kontrowersyjny napis na Stoczni Gdańskiej Montaż bramy z napisem _ Stocznia Gdańska imienia Lenina _ rozpoczął się w wczoraj przed północą.
PiS nie chce "imienia Lenina". Jest donos Chodzi o decyzję o odtworzeniu historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, z napisem _ imienia Lenina _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)