Notowania

stocznia
04.03.2009 15:36

Stoczniowa specustawa nie podoba się Unii

Komisja ma wątpliwości, czy stocznie nie dostają nielegalnej pomocy od państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska ma zastrzeżenia do niektórych przepisów polskiej specustawy stoczniowej - oświadczył rzecznik KE ds. konkurencji Jonathan Todd.

KE nie jest pewna, czy ta ustawa, która weszła w życie 6 stycznia i reguluje wyprzedaż majątku i zwolnienia w stoczniach w Gdyni i Szczecinie, jest w pełni zgodna z decyzją KE z listopada zeszłego roku. I czy od czasu tej decyzji stocznie nie dostają nowej, nielegalnej pomocy państwa.

_ - Niepokój KE dotyczy niektórych przepisów specjalnej ustawy, zakomunikowanych nam przez polskie władze _. _ Musimy się upewnić, zwłaszcza że nielegalna pomoc państwa przyznana stoczniom w przeszłości jest odbierana i że stoczniom tym nie jest przyznana żadna nowa pomoc _ - sprecyzował Todd. Odmówił podania dalszych szczegółów. Powiedział tylko, że KE jest w kontakcie z polskimi władzami w sprawie poprawnego wdrażania decyzji KE odnośnie Szczecina i Gdyni. - _ Monitorowanie poprawnej implementacji trwa _ - powiedział Todd.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik przyznał, że pod koniec stycznia oraz na początku lutego wpłynęły do resortu listy KE w sprawie stoczni. Ale jego zdaniem sprzedaż majątku stoczni Gdynia i Szczecin jest realizowana zgodnie z zapisami specustawy stoczniowej oraz oczekiwaniami KE: - _ W naszym przekonaniu specustawa stoczniowa jest realizowana zgodnie z oczekiwaniami Komisji Europejskiej. Nie mam wątpliwości co do tego, że reguły ustalone w tej specustawie są przestrzegane _ - podkreślił wiceminister skarbu. Ocenił, że KE nie miała zastrzeżeń w sprawie stoczni, tylko _ zapytania _.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Oferty pracy dla stoczniowców: psi styliści i bukieciarze ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/oferty;pracy;dla;stoczniowcow;psi;stylisci;i;bukieciarze,107,0,421483.html )
* [ Stoczniowcy chcą komisji śledczej ]( http://news.money.pl/artykul/stoczniowcy;chca;komisji;sledczej,206,0,412878.html )
* [ Specustawa już obowiązuje. Stoczniowcy dostaną odprawy ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/specustawa;juz;obowiazuje;stoczniowcy;dostana;odprawy,156,0,412316.html )

W listopadzie 2008 Komisja Europejska uznała za nielegalną pomoc finansową, jaką polski rząd udzielił stoczniom w Gdyni i Szczecinie. KE dała polskiemu rządowi czas do czerwca na sprzedaż majątku obu stoczni. Do tego czasu zakłady mają też zwolnić wszystkich pracowników (w Gdyni jest to około 5200 osób, w Szczecinie - niespełna 4 tysiące).

Zwolnienia już się rozpoczęły. Sprzedaż majątku stoczni Szczecin i Gdynia zostanie ogłoszona odpowiednio 9 i 16 marca. Ma się odbyć w otwartym, nieograniczonym przetargu. Zgodnie z wymogami KE, specustawa nie gwarantuje produkcji statków w sprzedanych stoczniach.

Todd zapewnił, że komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes nie zrezygnowała z pomysłu przyjazdu do stoczni w Gdyni, Szczecinie i Gdańsku. Wizyta planowana na początek grudnia ub.r. została w ostatniej chwili odwołana z powodu obowiązków komisarz w Brukseli: - _ Wciąż szukamy odpowiedniej daty. Zamiarem pani komisarz jest złożenie wizyty tak szybko, jak będzie to możliwe _ - zadeklarował rzecznik.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: stocznia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz