Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stoczniowcy czekają na pieniądze z Kataru

0
Podziel się:

Pojawiają się podejrzenia, że inwestora zniechęcił list od stowarzyszenia obrony stoczni.

Stoczniowcy czekają na pieniądze z Kataru
(PAP/Jerzy Undro)

Aktualizacja 16:11

*Nie wiadomo, czy na konto Skarbu Państwa wpłynęły już pieniądze od katarskiego funduszu QInvest, nabywcy majątku stoczni Gdynia i Szczecin. Termin wpłaty pieniędzy przez inwestora minął we wtorek o północy. *

Z chwilą, gdy do Skarbu Państwa dotrze formalny przelew pieniężny, resort zaksięguje go i w ten sposób oficjalnie zakończy całą procedurę. Będzie to moment na przekazanie majątku stoczni inwestorowi.

Przyszły właściciel majątku stoczni Gdynia i Szczecin, spółka Polskie Stocznie, została już zarejestrowana przez sąd. Dzięki temu firma uzyskała osobowość prawną i będzie korzystała z pełni praw i obowiązków, przynależnych spółce akcyjnej. Od połowy czerwca - po zawarciu aktu założycielskiego - spółka była podmiotem, który ponosił ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania przez siebie zaciągane.

Tymczasem Szczecińskie Stowarzyszenie Obrony Stoczni i Przemysłu Okrętowego wysłało list do katarskiego inwestora. W liście tym, stowarzysznie reprezentujące około1600 akcjonariuszy Stoczni powiadamia inwestora, że majątek szczecińskiego zakładu został przejęty niezgodnie z prawem. Zdaniem prezesa Stowarzyszenia - Lecha Wydrzyńskiego - doszło do tego w 2002 roku, kiedy to Polski rząd bezprawnie dopuścił do upadłości Stoczni Szczecińskiej Porty Holding S.A.

Jak podkreśla Wydrzyński, katarski inwestor powinien odstąpić od transakcji, gdyż _ Zabroniona jest muzułmaninowi sprzedaż rzeczy, jeśli wie, że jest w niej coś złego i o tym nie mówi _.

Katarski inwestor do tej pory nie wpłacił pieniędzy za stocznie na rachunek Agencji Rozwoju Przemysłu. Termin upłynął o północy - jednak o tym czy pieniądze rzeczywiście wpłynęły nikt nie informuje.

Rzecznik ministerstwa skarbu, Maciej Wewiór, zaprzecza jakoby list ten zniechęcił inwestora do transakcji.

Inwestorem w firmie Polskie Stocznie, która będzie właścicielem majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie, jest katarski fundusz QInvest. Natomiast jedynym udziałowcem Polskich Stoczni jest fundacja Stichting Particulier Fonds Greenrights - powstała po to, by przeprowadzić transakcję zakupu kluczowych aktywów obu zakładów.

W maju Stichting Particulier Fonds Greenrights zakupił kluczowe aktywa stoczni Gdynia i Szczecin, a 17 czerwca otrzymał gwarancje arabskiego banku Qatar Islamic Bank. Inwestor zapłaci za majątek stoczni Gdynia i Szczecin odpowiednio - ponad 287 mln zł oraz ponad 94 mln zł. 25 czerwca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oficjalną zgodę na sprzedaż tych aktywów, potrzebną dla nabycia nieruchomości przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)