Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stopa bezrobocia i sprzedaż detaliczna w Polsce. Nowe dane GUS

Dane z rynku pracy są lepsze od prognoz analityków. Zobacz, co ze sprzedażą detaliczną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(endostock - Fotolia.com)

Bezrobocie rośnie drugi miesiąc z rzędu. W grudniu bez pracy było 13,4 procent Polaków - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane są lepsze od oczekiwań analityków i zgodne z tym co zapowiadało wcześniej ministerstwo pracy. Rozczarowały za to dane o sprzedaży detalicznej.

Aktualizacja 13:44

Dane z rynku pracy, które opublikował właśnie GUS, wpisują się we wcześniejsze zapowiedzi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W pierwszych dniach stycznia resort poinformował, że stopa bezrobocia do końca grudnia wzrosła w Polsce z 13,2 do 13,4 procent.

Stopa bezrobocia na przestrzeni ostatnich 3 lat Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z danych ministerstwa wynika, że w urzędach pracy w końcu grudnia zarejestrowanych było 2 miliony 157 tysięcy osób bezrobotnych. W porównaniu do listopada ich liczba wzrosła o niecałe 50 tysięcy. Grudniowy wzrost był zdecydowanie słabszy niż w ubiegłym roku. Wówczas w grudniu przybyło ponad 78 tysięcy bezrobotnych. - _ To najniższy wzrost od 2007 roku. Daje to nadzieję, że najgorsze na rynku pracy jest już za nami i nadchodzi wyczekiwane od miesięcy ożywienie _ - komentuje wyniki minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W grudniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 46 tysięcy wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 28 procent więcej niż rok temu, kiedy było to 36 tysięcy. W całym 2013 roku urzędy pozyskały 874 tysiące ofert pracy i aktywizacji zawodowej, o 87 tysięcy więcej niż w 2012 roku.

źródło: Money.pl na podstawie danych GUS

Tradycyjnie, razem z danymi o bezrobociu GUS podał najnowsze dane o sprzedaży detalicznej. Ta w ujęciu rocznym wzrosła w grudniu o 5,8 procent. To najlepszy wynik od sierpnia 2012 roku. Oczekiwania były jednak dużo wyższe. Analitycy szacowali roczną dynamikę wzrostu na poziomie 7 procent.

_ - Gospodarstwa domowe nie poszalały z zakupami w grudniu ubiegłego roku, jak to bywało w poprzednich latach. Sprzedaż detaliczna wzrosła wprawdzie o prawie 6 proc., ale warto pamiętać, że w 2012 roku, w tym samym czasie, spadła o 3,6 proc. A więc baza do porównania była niska _ - zauważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. - _ Sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach, czyli hiper-supermarketach, czy dyskontach wzrosła o 7,1 proc. (ale miesiąc wcześniej, w listopadzie – o 10 proc. w większym stopniu także w poprzednich miesiącach 2013 r.), ale już żywności i napoje tylko o 3,0 proc. (większa dynamika była od maja ubr.) Widać, że nasz stół świąteczny był w 2013 roku racjonalny. _

Ekonomistka zwraca też uwagę na mocny wzrost sprzedaży odzieży i obuwia, a także po kilku miesiącach słabszych, sprzętu RTV, AGD oraz mebli. Wysoka, 30 proc. dynamika sprzedaży samochodów, to jej zdaniem efekt nie tylko niskiej bazy (w grudniu 2012 roku spadek o 13 proc.), ale również zamieszania wokół podatku VAT od zakupu aut z _ kratką _. Wielu właścicieli firm, nie czekając na nowe, nieznane jeszcze rozwiązania podatkowe, które miały obowiązywać od stycznia br. kupiło samochody w grudniu, na dotychczas obowiązujących zasadach.

-_ W pierwszej połowie br. sprzedaż detaliczna będzie, owszem, rosła, ale na powrót do dwucyfrowej dynamiki wzrostu przyjdzie nam poczekać _ - prognozuje Starczewska-Krzysztoszek. - _ Gospodarstwa domowe wydają się zdecydowanie bardziej wyważone w podejmowaniu decyzji konsumpcyjnych niż przed osłabieniem gospodarczym i wzrost ich skłonności do konsumpcji będzie się odbudowywał dłużej niż przy poprzednich osłabieniach koniunktury w latach 2001-2003 czy 2008-2009. _

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: bezrobocie w polsce, sprzedaż detaliczna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz