Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe. RPP podjęła decyzję

0
Podziel się:

Ważna wiadomość dla kredytobiorców po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Stopy procentowe. RPP podjęła decyzję
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

Rada Polityki Pieniężnej na dzisiejszym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi nadal 4,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie. Obniżki stóp procentowych są mało prawdopodobne - wynika z wypowiedzi Marka Belki, prezesa NBP.

[Aktualizacja: godz. 17:23]

Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami. Wszyscy z 21 ankietowanych wcześniej przez ekonomistów byli zdania, że RPP utrzyma w lutym stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

W ubiegłym roku RPP czterokrotnie podnosiła stopy procentowe: w styczniu, kwietniu, maju oraz czerwcu, łącznie o 100 punktów bazowych. Decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP wynosi nadal 4,50 proc., stopa lombardowa 6,00 proc., depozytowa 3,00 proc., zaś redyskonta weksli 4,75 procenta.

W ocenie prezesa NBP wysoki i stabilny wzrost gospodarczy w 2011 roku oraz dobre prognozy na rok bieżący raczej przybliżają zacieśnienie polityki monetarnej, niż jej luzowanie.

_ - Podtrzymujemy stanowisko wyrażane miesiąc temu, że obniżki stóp procentowych są mało prawdopodobne _ - powiedział Belka na środowej konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Wtórowała mu Zyta Gilowska, członek RPP - _ Podtrzymujemy stanowisko, że obniżki są mniej prawdopodobne niż podwyżki. _

_ _

Prezes banku centralnego dodał, że członkowie Rady z zadowoleniem przyjęli ostatnie umocnienie złotego, ponieważ zdecydowanie sprzyja to sprowadzaniu inflacji do 2,5-proc. celu NBP. Jednak nie należy, w jego ocenie, przywiązywac do tego faktu dużej wagi i na tym budować polityke pieniężną. Jest to bowiem aprecjacja wywołana wzrostem globalnego optymizmu, który w najbliższym czasie może się zmienić. Dlatego istotniejsze są dane napływające z polskiej gospodarki.

_ - Rok 2011 zaskoczył nas in plus, a prognozy na pierwsze półrocze tego roku też są optymistyczne i prognozy o minimalnym wzroście gospodarczym można odłożyc na półkę. Nie spodziewamy się więc załamania wzrostu w I kwartale, a to oznacza, że przybliża nas to do podwyżek stóp procentowych _ - podsumował Belka.

Na co liczyli analitycy?Piotr Bielski, ekonomista banku BZ WBK uważa, że na zmianę wysokości stóp, nie pozwala z jednej strony wysoka inflacja, a z drugiej groźba spowolnienia gospodarczego.

_ - Utrzymanie stóp na obecnym poziomie, wynika z tego, że bilansują się ryzyka dla przyszłej inflacji. Z jednej strony to ryzyko wynikające z osłabiania się złotego. Z drugiej zaś, inflacja będzie spowalniana przez zmniejszanie się popytu oraz spowolnienie wzrostu gospodarczego - _ twierdzi Piotr Bielski.

POSŁUCHAJ PIOTRA BIELSKIEGO:

(źródło: IAR)

_ - Przewiduję, że w tym roku wzrost gospodarczy, a przede wszystkim wzrost popytu krajowego bardzo mocno wyhamuje pod wpływem kryzysu za naszymi granicami. To wyhamowanie spowoduje, że nie będzie ryzyka, że inflacja utrzyma się na bardzo wysokim poziomie przez długi czas - _ dodaje Bielski.

POSŁUCHAJ PIOTRA BIELSKIEGO:

(źródło: IAR)

Ekspert uważa, że najbliższa czekająca nas zmiana stóp procentowych przyniesie ich obniżkę.

- _ RPP nie podwyższyła stóp, bo boi się spowolnienia gospodarczego _ - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

- _ Z kolei obniżka stóp procentowych, aby pomóc wzrostowi gospodarczemu, też nie wchodzi w grę, ponieważ może osłabić złotego, a tym samym wpłynąć na wzrost inflacji, która już teraz pochłania wzrost naszych płac. Utrzymywanie stóp na wysokim poziomie negatywnie wpływa na koszt kapitału na rynku finansowym. Na szczęście w obecnej sytuacji gospodarczej trudno się spodziewać, aby przedsiębiorstwa były zainteresowane zwiększaniem zadłużenia, tym bardziej, że większość z nich ma wysoką płynność finansową, a tym samym nie tylko zdolność do realizacji zobowiązań, ale także do finansowania własnej działalności _ - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 4 i pół procent.

Czytaj o decyzjach RPP w Money.pl
Bratkowski z RPP przeciw podwyżce stóp Ostatnie dane o płacach za maj są uspokajające, a w polityce pieniężnej jest miejsce na przerwę w podwyżkach stóp procentowych - uważa Andrzej Bratkowski.
Stopy procentowe w górę RPP już trzeci raz w tym roku podniosła stopy procentowe. Teraz wyniosą 4,25 w skali roku.
Fatalne dane o inflacji. Ceny rosną dużo szybciej od prognoz Inflacja przekroczyła 4 procent. Dla Rady Polityki Pieniężnej może to być sygnał do kolejnej podwyżki stóp procentowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)