Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
posiedzenie rpp
05.12.2012 08:24

Stopy procentowe w dół? To niemal pewne, twierdzą eksperci

Dziś ważna decyzja. Według ekspertów wiele przemawia za tym, że RPP dokona obniżki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(greg801/iStockphoto)

Obniżka stóp procentowych niemal przesądzona. Takiej decyzji Rady Polityki Pieniężnej spodziewają się ekonomiści. Rada obraduje od wczoraj i dziś po południu należy się spodziewać decyzji w sprawie obniżki stóp - uważa ekonomista BZ WBK Piotr Bielski.

- _ Pewnie będzie to niewielki ruch - o jedną czwartą punktu procentowego, dlatego, że członkowie rady ostatnio sugerowali, że większość z nich nie jest skłonna do bardziej odważnych decyzji _ - powiedział Bielski.

Analityk TMS Brokers Krzysztof Wołowicz wyjaśnia, że stopy można obniżyć, bo spada tempo wzrostu cen, a gospodarka wymaga wsparcia.

- _ Po pierwsze inflacja spada. Presja cenowa jest coraz słabsza w gospodarce, a kolejne miesiące powinny również przynieść kontynuację tych trendów. To jest jeden istotny element, a drugi, to pogorszenie sytuacji w sferze realnej - w gospodarce. Ostatnio mieliśmy zaskakująco słaby odczyt PKB za trzeci kwartał, w związku z czym, to jest zestaw głównych argumentów, które skłonią radę do obniżki stóp _ - przewiduje Wołowicz.

Miesiąc temu Rada obniżyła stopy o ćwierć punktu procentowego. Podstawowa stopa procentowa NBP wynosi obecnie 4,5 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Obniżą stopy procentowe? Według ministra... Minister pracy liczy na obniżkę stóp procentowych. Dziś rozpoczyna się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która jutro podejmie decyzję o wysokości stóp.
Rosną szanse na tańsze kredyty w złotych Październikowe dane GUS o sprzedaży detalicznej wskazują, że dynamika spożycia prywatnego ulega dalszemu osłabieniu, co uzasadnia kolejne obniżki stóp procentowych.
Rosną szanse na tańsze kredyty w złotych Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej stwierdził, że choć osobiście nie jest entuzjastą obniżek stóp procentowych, to grudniowa redukcja stóp jest prawdopodobna.
Tagi: posiedzenie rpp, rpp, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz