Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe w górę o 0,25 proc

0
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej zmieniła stopy procentowe. Zobacz, co postanowili.

Stopy procentowe w górę o 0,25 proc
(Stanisław Kowalczuk/East News)

*Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Teraz podstawowa stopa wynosi 4,75. *Na zdjęciu prezes NBP Marek Belka
aktualizacja 12:52

RPP poda uzasadnienie do najnowszej decyzji w środę na konferencji prasowej o godz. 16.00. Takie były oczekiwania ekspertów. Zdecydowana większość ekonomistów uważa, że stopy procentowe powinny pozostać na dotychczasowym poziomie. Jednak, podzielając tę opinię, część ekspertów spodziewa się podwyżki.

Złoty zyskał 1 grosz w reakcji na decyzję Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp o 25 punktów bazowych.

_ - Złoty zyskał ok. 1 gr bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji RPP. Reakcja była umiarkowana, gdyż nastroje na rynku są negatywne i zagranica sprzedaje złotego. Ta decyzje jest przeciwwagą dla panujących nastrojów i powinna uspokoić sytuację _ - powiedział Andrzej Krzemiński z Banku BPH. Przed decyzją za euro płacono 4,2150 zł, a po 4,2050.

Decyzja ta może być zaskoczeniem dla rynku, choć ekonomiści zaznaczali, że ich prognozy odnośnie majowego posiedzenia RPP obaczone są dużym stopniem ryzyka. 14 z 22 ankietowanych przez ekonomistów uważało, że Rada utrzyma stopy proc. na niezmienionym poziomie. 8 ekonomistów oczekiwało podwyżki stóp proc. o 25 pb.

Stopy proc. NBP pozostawały stabilne przez ostatnie 10 miesięcy. W ubiegłym roku RPP czterokrotnie podnosiła stopy: w styczniu, kwietniu, maju oraz czerwcu, łącznie o 100 pb.

Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP będzie wynosić od czwartku 4,75 proc., stopa lombardowa 6,25 proc., depozytowa 3,25 proc., zaś redyskonta weksli 5,00 proc.

Od wczoraj trwało posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, a dziś po południu poinformowano o decyzji, która wpłynie między innymi na wysokość rat i oprocentowanie lokat w polskiej walucie.Do tej pory podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 4 i pół procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Reputacja RPP na szali. _ Muszą iść za ciosem _ Po południu poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Dziś podstawowa stopa NBP to 4,5 proc.
Nie trzeba podnosić stóp procentowych, ale... Pierwszy raz od dłuższego czasu nie wiadomo, jak zachowają się członkowie Rady Polityki Pieniężnej.
Członkini RPP: Nie podjęłam jeszcze decyzji ws. stóp procentowych RPP decydując o stopach proc. musi zrobić bilans ryzyk - Zielińska-Głębocka, RPP.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)