Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe w górę? Oto reakcja szefa NBP na dane o inflacji

0
Podziel się:

Marek Belka komentuje dane o inflacji. Jest wysoce prawdopodobne, że na najbliższym posiedzeniu RPP będziemy...

Stopy procentowe w górę? Oto reakcja szefa NBP na dane o inflacji
(PAP/Adrian Starus)

Marcowe dane o inflacji są z punktu widzenia zamierzeń Rady Polityki Pieniężnej neutralne - poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

_ - Myślę, że ten odczyt inflacji jest z punktu widzenia zamierzeń Rady neutralny. Co może mieć istotne znaczenie dla decyzji Rady, to odczyty z gospodarki realnej, czyli produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna. To mogłoby mieć ewentualnie wpływ na nastawienie Rady _ - powiedział Belka w Łodzi.

_ - Natomiast ten odczyt inflacji jest neutralny - ani nie zachęca, ani nie zniechęca do zacieśnienia polityki pieniężnej _ - dodał.

GUS podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w marcu 2012 roku o 3,9 proc. rok do roku i o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca.

Prezes NBP pytany o ocenę prawdopodobieństwa możliwości zacieśnienia polityki pieniężnej w maju, odpowiedział: _ Jest wysoce prawdopodobne, że na najbliższym posiedzeniu będziemy rozważać zacieśnienie polityki pieniężnej. Czy się na to zdecydujemy, trudno mi powiedzieć. Ale można powiedzieć z dużym prawdopodobieństwem - wręcz graniczącym z pewnością - że będziemy to rozważać, czyli może być wniosek o podwyżkę stóp _ - powiedział Belka.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2012 r. wzrosły o 3,9 proc. wobec marca 2011 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. - podał w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

_ Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 1,2 proc.), wzrost opłat związanych z transportem (o 0,8 proc.), a także ze zdrowiem (o 0,5 proc.) _ - napisał GUS.

Urząd dodał, że _ wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 3,9 proc. (wobec 4,3 proc. w lutym br.), lecz nadal znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc.) _. _ Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 5,4 proc.), transportem (o 9,3 proc.) oraz wzrost cen żywności (o 3,6 proc.) _ - napisano w komunikacie. Natomiast GUS wskazał, że _ niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,4 proc.) oraz w zakresie towarów i usług związanych z łącznością (o 0,3 proc.) obniżyły wskaźnik w tym okresie _.

Z danych GUS wynika, że w marcu w stosunku do poprzedniego miesiąca z kategorii cen żywności najmocniej podrożały warzywa (o 4,0 proc.) oraz artykuły z grupy _ mleko, sery, jaja _ (o 3,8 proc., w tym najbardziej jaja - o 25,7 proc., mniej - jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne - o 0,5 proc., mleko - o 0,4 proc., a sery - o 0,1 proc.

GUS podał też, że koniec wyprzedaży kolekcji jesienno-zimowej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji wiosenno-letniej spowodowało, iż w marcu br. ceny odzieży i obuwia ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 0,6 proc. i 0,2 proc. wyższym niż w lutym.

Czytaj więcej w Money.pl
Belka: Stopy procentowe będą teraz raczej... Podwyżki stóp procentowych są bardziej prawdopodobne niż ich obniżki - stwierdził dziś prezes NBP Marek Belka.
8 miliardów ekstra wpadło Rostowskiemu. Zobacz, co z nimi zrobi Szef resortu finansów nie będzie mógł jednak swobodnie rozporządzać tymi pieniędzmi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)