Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stopy procentowe w górę. "Presja na wzrost cen wciąż wysoka"

0
Podziel się

RPP już trzeci raz w tym roku podniosła stopy procentowe. Teraz wyniosą 4,25 w skali roku.

Stopy procentowe w górę. "Presja na wzrost cen wciąż wysoka"
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)
bDUqlscB

Aktualizacja, godz. 18.21

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego do 4,25 procent. To już trzecia podwyżka stóp w tym roku. Marek Belka przyznał, że może mieć ona wpływ na kurs złotego, zaznaczył jednak, że nie było to podstawowym celem RPP.

Decyzja RPP jest zaskoczeniem, bo większość ekonomistów spodziewała się, że stopy w tym miesiącu pozostaną na niezmienionym poziomie.

Prezes NBP i jednocześnie przewodniczący RPP Marek Belka tłumaczy decyzję koniecznością walki z inflacją, która w kwietniu sięgnęła poziomu 4,3 procent. Tymczasem cel inflacyjny to 2,5 procent. - _ W ocenie Rady w kolejnych miesiącach roczny wskaźnik CPI będzie kształtować się na podwyższonym poziomie, co jest związane głównie ze wzrostem cen surowców rolnych i ropy naftowej na rynkach światowych, który dotychczas nie był istotnie neutralizowany przez zmiany kursu złotego _ - powiedział prof. Marek Belka podczas konferencji po posiedzeniu RPP. Stąd jego zdaniem decyzja o podwyżce stóp procentowych, która pośrednio będzie miała również wpływ na umocnienie polskiej waluty.

bDUqlscD

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI SZEFA NBP:

- _ Nie chodzi tylko o bieżące dane na temat inflacji. Wszystkie prognozy na kolejne miesiąc również mówią o jej wzroście, więc RPP musiała dać wyraźny sygnał, że będzie walczyć ze wzrostem cen _ - zaznacza prof. Marian Noga, były członek RPP. Jego zdaniem w tym roku czekają nas jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych do poziomu 4,75 procent.

- _ Decyzja RPP może mieć wpływ na wzmocnienie złotego, ale to nie jest naszym podstawowym kryterium działania, realizujemy strategię celu inflacyjnego, żaden poziom kursu czy pasmo wahań nie jest naszym celem _ - kontynuował Belka.

Decyzja RPP zaskoczeniem dla rynku

Podwyżka stóp procentowy skłoniła inwestorów giełdowych do wyprzedaży akcji. WIG20 osłabł i tuż przed godziną 15. traci około 0,4 procent w porównaniu do wczorajszego zamknięcia.

bDUqlscJ

Wyraźnie umocnił się za to złoty, zarówno w stosunku do euro, jak również do dolara i franka szwajcarskiego.

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

- _ Reakcja rynku jest dość nerwowa, bo sama decyzja RPP jest zaskoczeniem _ - przyznaje Marcin R.Kiepas, analityk z DM XTB. - _ Jeżeli inwestorzy dojdą do wniosku, że RPP zmienia politykę na bardziej jastrzębią, wówczas z pewnością będziemy mieli do czynienia ze znaczniejszym umocnieniem polskiej waluty _ - uważa.

bDUqlscK
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t101281.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/belka;czekaja;nas;podwyzki,201,0,664521.html) Belka: Czekają nas podwyżki Prezes NBP: Wyższy VAT spowoduje wzrost cen o ok. 0,3 proc. na początku 2011 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t100773.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fatalne;dane;o;inflacji;ceny;rosna;duzo;szybciej;od;prognoz,158,0,811678.html) Fatalne dane o inflacji. Ceny rosną dużo szybciej od prognoz Inflacja przekroczyła 4 procent. Dla Rady Polityki Pieniężnej może to być sygnał do kolejnej podwyżki stóp procentowych.
bDUqlsde
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)