Notowania

stopy procentowe
11.05.2011 14:21

Stopy procentowe w górę. "Presja na wzrost cen wciąż wysoka"

RPP już trzeci raz w tym roku podniosła stopy procentowe. Teraz wyniosą 4,25 w skali roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Aktualizacja, godz. 18.21

*Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego do 4,25 procent. To już trzecia podwyżka stóp w tym roku. Marek Belka przyznał, że może mieć ona wpływ na kurs złotego, zaznaczył jednak, że nie było to podstawowym celem RPP. *

Decyzja RPP jest zaskoczeniem, bo większość ekonomistów spodziewała się, że stopy w tym miesiącu pozostaną na niezmienionym poziomie.

Prezes NBP i jednocześnie przewodniczący RPP Marek Belka tłumaczy decyzję koniecznością walki z inflacją, która w kwietniu sięgnęła poziomu 4,3 procent. Tymczasem cel inflacyjny to 2,5 procent. - _ W ocenie Rady w kolejnych miesiącach roczny wskaźnik CPI będzie kształtować się na podwyższonym poziomie, co jest związane głównie ze wzrostem cen surowców rolnych i ropy naftowej na rynkach światowych, który dotychczas nie był istotnie neutralizowany przez zmiany kursu złotego _ - powiedział prof. Marek Belka podczas konferencji po posiedzeniu RPP. Stąd jego zdaniem decyzja o podwyżce stóp procentowych, która pośrednio będzie miała również wpływ na umocnienie polskiej waluty.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI SZEFA NBP:

- _ Nie chodzi tylko o bieżące dane na temat inflacji. Wszystkie prognozy na kolejne miesiąc również mówią o jej wzroście, więc RPP musiała dać wyraźny sygnał, że będzie walczyć ze wzrostem cen _ - zaznacza prof. Marian Noga, były członek RPP. Jego zdaniem w tym roku czekają nas jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych do poziomu 4,75 procent.

- _ Decyzja RPP może mieć wpływ na wzmocnienie złotego, ale to nie jest naszym podstawowym kryterium działania, realizujemy strategię celu inflacyjnego, żaden poziom kursu czy pasmo wahań nie jest naszym celem _ - kontynuował Belka.

Decyzja RPP zaskoczeniem dla rynku

Podwyżka stóp procentowy skłoniła inwestorów giełdowych do wyprzedaży akcji. WIG20 osłabł i tuż przed godziną 15. traci około 0,4 procent w porównaniu do wczorajszego zamknięcia.

Wyraźnie umocnił się za to złoty, zarówno w stosunku do euro, jak również do dolara i franka szwajcarskiego.

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

- _ Reakcja rynku jest dość nerwowa, bo sama decyzja RPP jest zaskoczeniem _ - przyznaje Marcin R.Kiepas, analityk z DM XTB. - _ Jeżeli inwestorzy dojdą do wniosku, że RPP zmienia politykę na bardziej jastrzębią, wówczas z pewnością będziemy mieli do czynienia ze znaczniejszym umocnieniem polskiej waluty _ - uważa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t101281.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/belka;czekaja;nas;podwyzki,201,0,664521.html) Belka: Czekają nas podwyżki Prezes NBP: Wyższy VAT spowoduje wzrost cen o ok. 0,3 proc. na początku 2011 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t100773.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fatalne;dane;o;inflacji;ceny;rosna;duzo;szybciej;od;prognoz,158,0,811678.html) Fatalne dane o inflacji. Ceny rosną dużo szybciej od prognoz Inflacja przekroczyła 4 procent. Dla Rady Polityki Pieniężnej może to być sygnał do kolejnej podwyżki stóp procentowych.
Tagi: stopy procentowe, rpp, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz