Notowania

indie
17.04.2012 14:41

Stopy procentowe w Indiach obniżone. Po raz pierwszy od trzech lat

Bank Rezerw Indii obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych z 8,5 proc. do 8 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mckaysavage/CC/Flickr)

Od marca 2010 roku indyjski bank centralny podnosił stopy procentowe 13 razy.

Bank Rezerw Indii obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych z 8,5 proc. do 8 proc. To pierwsza obniżka stóp od trzech lat - poinformowała stacja BBC.

_ BBC _ zwraca uwagę, że analitycy spodziewali się obniżki stóp, aczkolwiek przewidywali, że będzie ona niższa o 25 punktów bazowych. Szef banku centralnego Indii Duvvuri Subbarao, na którego powołuje się BBC, oświadczył jednak, że wzrost PKB dał podstawę do mocniejszej interwencji.

Subbarao zaznaczył w opublikowanym przez Bank Rezerw Indii oświadczeniu, że na decyzji zaważył wzrost PKB Indii, który w trzecim kwartale 2011 r. wyniósł 6,1 proc., co zdaniem szefa banku centralnego jest wzrostem poniżej możliwości. Drugą przyczyną ścięcia stóp jest wyhamowanie inflacji - wskaźnik inflacji WPI w ostatnich miesiącach utrzymuje się poniżej 7 proc., choć jeszcze pół roku temu przekraczał 9 proc.

Cytowani przez BBC analitycy wskazują, że celem podjęcia takiej właśnie decyzji przez bank centralny bez wątpienia jest pobudzenie wzrostu, choć inflacja nadal pozostanie w Indiach dużym problemem.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: indie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz