Notowania

Przejdź na

Stopy procentowe w Polsce. Marek Belka komentuje decyzję Rady Polityki Pieniężnej

Rozwój sytuacji gospodarczej idzie w kierunku mniej korzystnym, niż żeśmy kiedyś sądzili. Spowolnienie jest głębsze i bardziej trwałe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Guz/Reporter)

Obecne osłabienie złotego nie niepokoi Rady Polityki Pieniężnej - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP. Jego zdaniem w podobnej sytuacji są także inne waluty rynków wschodzących.

Prezes banku centralnego powiedział, że osłabienia polskiej waluty nie można wiązać z czynnikami specyficznymi dla polskiej gospodarki, bowiem w podobnej sytuacji są inne waluty rynków wschodzących. Dlatego słaby złoty nie jest - zdaniem Belki - rzeczą, która specjalnie niepokoi RPP. _ - Pewne osłabienie złotego w takiej sytuacji koniunkturalnej pewnie eksportowi nie zaszkodzi _ - zaznaczył prezes NBP.

Belka pytany był, czy komunikat opublikowany po posiedzeniu Rady należy rozumieć tak, że czerwcowa obniżka stóp procentowych zakończy cykl obniżek. _ - Nadinterpretacją byłoby stwierdzenie, że to jest koniec cyklu obniżek. Natomiast niewątpliwie ta zmiana w komunikacie sugeruje, iż zbliżamy się już do poziomu stóp procentowych, który w obecnej sytuacji koniunkturalnej możemy określić jako adekwatny _ - powiedział Belka.

Dodał, że trudno zdecydować o zakończeniu obniżek stóp bez znajomości projekcji inflacji, której publikacja planowana jest na lipiec. _ - Wtedy będziemy mieli bardziej uporządkowany obraz tego, czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie _ - dodał. Zdaniem Belki nie można powiedzieć, że cykl obniżek dobiegł końca, ale że _ dobiega końca _.

Według Belki sygnały ożywienia w polskiej gospodarce są słabe, niemniej - według niego - wcześniej czy później obniżka stóp o 200 pkt bazowych (od listopada ub. r.) powinna mieć pozytywny wpływ na koniunkturę gospodarczą w naszym kraju.

_ - Rozwój sytuacji gospodarczej idzie w kierunku mniej korzystnym, niż żeśmy kiedyś sądzili. Spowolnienie jest głębsze i bardziej trwałe, inflacja jest niższa niż sądziliśmy i stąd też nasze ruchy w zakresie stóp procentowych są głębsze, niż jeszcze jakiś czas temu myśleliśmy _ - powiedział Belka.

Belka poinformował, że RPP co miesiąc otrzymuje informacje o przyszłej inflacji, płynące z tzw. eksperckiej prognozy inflacyjnej, która jest prognozą bardzo krótkoterminową. Prognoza ta wskazuje, że w najbliższych miesiącach możemy mieć do czynienia z dalszym spadkiem wskaźnika CPI inflacji dóbr i usług konsumpcyjnych, poniżej 0,8 proc.

Pytany, czemu cięcie stóp procentowych w czerwcu nie było głębsze niż 25 pb, szef NBP odpowiedział, iż RPP obstaje przy stanowisku, że powinna prowadzić konwencjonalną politykę, rozumiejąc ją jako politykę dodatnich realnych stóp procentowych. _ - Ja rozumiem dodatnią stopę procentową jako różnicę między naszą stopą referencyjną a inflacją oczekiwaną, nie aktualnym odczytem inflacji w konkretnym miesiącu _ - wyjaśnił.

W komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej napisano, że aktywność gospodarcza na świecie w I kwartale 2013 r. pozostała niska, co przy wcześniejszym spadku cen surowców sprzyja dalszemu obniżaniu się inflacji w wielu krajach.

_ - W Polsce wstępne dane o PKB w I kw. 2013 r. wskazują na nieco silniejsze niż oczekiwano spowolnienie wzrostu gospodarczego. Kontynuacja spowolnienia popytu w gospodarce krajowej w I kw. tego roku przyczyniła się do dalszego pogorszenia sytuacji na rynku pracy, w tym spadku liczby pracujących i wzrostu bezrobocia _ - wskazano.

Według RPP, sytuacja na rynku pracy przyczynia się do utrzymania niskiej dynamiki wynagrodzeń. Zaznaczono, że inflacja CPI w kwietniu br. ponownie się obniżyła i wyniosła 0,8 proc. rok do roku, pozostając wyraźnie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.).

_ - W ocenie Rady, napływające dane wskazują na niższy niż oczekiwano wzrost gospodarczy w Polsce oraz silniejszy od przewidywanego w marcowej projekcji spadek inflacji. Jednocześnie utrzymuje się niepewność dotycząca skali i momentu oczekiwanego ożywienia gospodarczego w strefie euro, która może negatywnie wpływać na aktywność gospodarczą w Polsce. Biorąc to pod uwagę Rada postanowiła ponownie obniżyć stopy procentowe NBP _ - podkreślono.

_ - Rada uznaje, że rozpoczęty w listopadzie 2012 r. cykl obniżek stóp procentowych sprzyja ożywieniu gospodarki i ogranicza ryzyko kształtowania się inflacji poniżej celu inflacyjnego w średnim okresie _ - dodano w komunikacie.

RPP na posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od jutra 2,75 proc. w skali rocznej. Na poprzednim, majowym posiedzeniu decyzyjnym RPP obniżyła stopy procentowe także o 25 pb. Skala rozpoczętego w listopadzie ubiegłego roku cyklu obniżek stóp wyniosła łącznie 200 pb.

Czytaj więcej w Money.pl
Rada Polityki Pieniężnej obetnie stopy procentowe? Sprawdź, jakiej decyzji oczekują ekonomiści i jak może ona wpłynąć na działania banków.
Kolejne cięcie stóp? Członek RPP ujawnia -_ Jeżeli tempo wzrostu PKB będzie na tak niskim poziomie jak obecnie, a inflacja będzie się obniżać, to możliwa jest kolejna obniżka stóp _ - mówi Adam Glapiński.
Mamy nowe stopy procentowe. To duża niespodzianka Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła wszystkich. Stopy są najniższe w historii. Co to oznacza?
Tagi: stopy procentowe w polsce, nbp, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz